fbpx

Zestaw obowiązkowy każdego ucznia

Zestaw obowiązkowy każdego ucznia

Wakacje to okres wypoczynku i nerwowego przyglądania się cenom pomocy i przyborów szkolnych.

Zwłaszcza rodzice, którzy muszą zakupić całą wyprawkę szkolną, wyglądają na zaskoczonych - z jednej strony cenami podręczników, z drugiej - tym, że wraz ze zmianą nauczyciela zmienia się także zapotrzebowanie na książki i pomoce szkolne.

Wyposażenie ucznia we wszystkie potrzebne podręczniki szkolne, zeszyty ćwiczeń, przybory do pisania i rysowania może kosztować nawet kilkaset złotych. Czasami udaje się zmniejszyć cenę wyprawki szkolnej, jeśli odpowiednio wcześnie zakupi się zeszyty czy piórniki z wyposażeniem oraz wygodny tornister szkolny. W sklepach sezon na przybory szkolne trwa cały rok, ale ich największy wybór z pewnością jest w drugiej połowie wakacji. Wówczas dorośli mają pewność, że mogą kupić zeszyty czy przybory po korzystniejszych cenach, zaś uczniowie cieszą się na samą myśl, że w nowym roku szkolnym będą mieli piórnik z wymarzonym bohaterem z filmu czy zeszyt z jego wizerunkiem.

Po rozpoczęciu roku szkolnego dostępność niektórych pomocy się zmniejsza, a ich ceny potrafią wzrosnąć. Podobny trend cenowy nie dotyka najczęściej książek, jednak we wrześniu, gdy rozpoczyna się kolejny rok szkolny, podręczniki szkolne mogą być trudno dostępne. Najczęściej wynika to z faktu, że spora część szkół składa zamówienie na wybrane pozycje książkowe bezpośrednio w wydawnictwie lub w księgarni, zaś same wydawnictwa nie drukują dużo więcej książek niż wynikało to z wcześniejszych zamówień.

Dlatego podręczniki warto kupować lub chociaż zamawiać przed końcem wcześniejszej klasy. Dzięki temu można na pewno zaoszczędzić sobie kłopotów, wynikających z poszukiwań podręczników w różnych księgarniach czy na targach szkolnych.

Jednak jeśli rodzicom nie uda się znaleźć nowych książek, które są niezbędne do nauki, warto poszukać szkolnych podręczników na wyprzedażach wśród byłych uczniów. Używane podręczniki są tańsze, a bardzo często po roku używania mogą być nadal aktualne. Oczywiście przed zakupem podręcznik używany należy obejrzeć, czy nie ma w nim notatek i zakreśleń, wykonanych długopisem czy niezmywalnym pisakiem.