Przejdź do głównej treści


„eSzkoła” po raz trzeci w naszym powiecie

| eSzkoła | Edukacja

fot: eszkola-wielkopolska.plDo tej pory sprawdzali, czy gwara regionalna wciąż jest językiem żywym, określali stan lokalnych wód oraz szukali zastosowań dla odnawialnych źródeł energii. Uczniowie z powiatu obornickiego już po raz trzeci będą mieli szansę zgłębiać zagadnienia matematyczno-przyrodnicze w ramach projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”.

105 wielkopolskich gimnazjów i liceów, około 10 tysięcy uczniów i tysiąc nauczycieli – tak w skrócie wygląda projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska”. Każda ze szkół biorących udział w projekcie została wyposażona w nowoczesną pracownię z tablicą interaktywną, laptopami i tabletami oraz dostępem do szerokopasmowego Internetu.

„eSzkoły” w naszym powiecie to Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ryczywole, Gimnazjum nr 1 im. Mazurka Dąbrowskiego w Rogoźnie, a także obornickie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie z tych szkół w dwóch edycjach pracowali zespołowo przy łącznie osiemnastu projektach, rozwijając swoje zainteresowania naukowe.

Dwie dotychczasowe edycje „eSzkoły” pokazały, ile pomysłów i zapału mają wielkopolscy gimnazjaliści i licealiści – mówi Joanna Ganowicz, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – Wśród kilkuset zrealizowanych projektów pojawiły się najróżniejsze tematy – od krwiodawstwa i tworzenia gier planszowych, aż po otwarcie sali astronomicznej i budowę motocykla! Jesteśmy pewni, że również uczestnicy trzeciej edycji wykażą się wyobraźnią i zapałem do pracy projektowej.

Realizacja pomysłów uczniowskich i wsparcie techniczne udzielone szkołom to nie wszystko, co oferuje uczestnikom projekt „eSzkoła”. W trzeciej edycji po raz kolejny organizowane będą wykłady online transmitowane na żywo z sal Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza do kilkudziesięciu miejsc w całym województwie. Aktywny udział brać może nie tylko kilka grup projektowych, które przyjeżdżają na spotkanie do Poznania - prowadzący wykład odpowiada także na pytania przesyłane na żywo przez uczestników oglądających transmisję w swoim mieście.

Gorąco zachęcamy uczniów do udziału w trzeciej edycji projektu. Już teraz w każdej „eSzkole” rozpoczyna się tworzenie trzech grup projektowych, a zajęcia pozalekcyjne odbywać się będą od listopada do czerwca. Następnie projekty wezmą udział w głosowaniu społecznościowym, a Rada Naukowa „eSzkoły” wyłoni zwycięzców. Autorzy najlepszych projektów zostaną nagrodzeni sprzętem elektronicznym.

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Gmina Oborniki pozyskała środki na modernizację pomieszczeń w Żłobku Miejskim im. Misia Uszatka. Powstaną także nowe miejsca dla maluchów. 
Burmistrz Łukasz Zaranek wręczył nauczycielom awans. Tytuł Nauczyciela Mianowanego otrzymały 3 panie.
26 listopada w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia uczniom dyplomów potwierdzających otrzymanie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów, które wręczył Wielkopolski Kurator Oświaty dr Igor Bykowski.
Pionier techniki prądu trójfazowego Michał Doliwo-Dobrowolski ma w Rogoźnie pamiątkową tablicę.
Powiat Obornicki otrzymał dofinansowanie do szkół na wycieczki szkolne. Środki pochodzą z programu "Podróże z klasą".
W dniu Światowego Dnia Seniora dzieci z przedszkola nr 4 w Obornikach odwiedziły seniorów.
W dniach 28-30 października 2024 roku w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie odbył się IV Kongres Samorządów Uczniowskich Gminy Oborniki, organizowany przez Stowarzyszenie Aktywizacji Młodych.