fbpx

Święto Patrona w parkowskiej szkole

Sporo ciekawego działo się 6 marca br. w Zespole Szkół w Parkowie. Powodem tego „zamieszania” było obchodzone w radosny sposób Święto Szkoły.

Dzieci, młodzież i nauczyciele spotkali się najpierw na mszy świętej celebrowanej przez księdza Jana Andrzejewskiego. Po mszy uśmiechnięci, ale zmarznięci uczniowie wrócili do szkoły gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami na nietypowej lekcji wychowawczej z herbatą i przepysznym drożdżowym plackiem z wiśniami (sponsorem placka była jak zwykle Rada Rodziców). Cóż, do placka nikogo nie trzeba było namawiać!

Kolejnym punktem programu Święta Szkoły było spotkanie na sali gimnastycznej.  Pani dyrektor Maria Cisowska powitała gości przybyłych na szkolne święto, wśród których znaleźli się: zastępca skarbnika Rogoźna Izabela Kaniewska,  ks. Jan Andrzejewski, ks. Wojciech Ren, prezes Stowarzyszenia „Parkowianka”, emerytowana nauczycielka szkoły w Parkowie  Ewa Szatkowska, przewodniczący Rady Rodziców Zenon Mielke,  skarbnik Rady Rodziców Agnieszka Kędziora,  emerytowane nauczycielki szkoły w Parkowie Wanda Wiśniewska i Irena Nowak oraz gość szczególny – Józef Wybicki, w którego postać wcielił się uczeń gimnazjum Seweryn Rozalczyk.

Pani dyrektor Zespołu Szkół otwierając akademię podkreśliła rolę patrona szkoły jako wzorca osobowego dla młodzieży, a takim wzorem na pewno może być patron parkowskiej szkoły Józef Wybicki - wybitna postać XVIII i XIX-wiecznej Polski, twórca Mazurka Dąbrowskiego, przywódca i organizator  powstania wielkopolskiego 1806 roku, człowiek, który dla ojczyzny gotów oddać był wszystko, nawet życie.

Po przemówieniu pani dyrektor przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli pod popiersiem patrona kwiaty i znicze.

Józef Wybicki jest autorem Hymnu , nie mogło więc zabraknąć koncertu nawiązującego do najbardziej popularnych pieśni hymnicznych. Uczennice Gimnazjum wykonały Bogurodzicę, Hymn do miłości Ojczyzny, Boże, coś Polskę, Warszawiankę, Rotę  i Legiony. Wszystko to przeplatane było opowieściami miejscowego historyka Krzysztofa Działo o wykonywanych utworach.    Następnie głos zabrały dzieci z klas I – III Szkoły Podstawowej wspaniale prezentując sześć utworów o treści patriotycznej. Zarówno koncert pieśni hymnicznych jak  i prezentacja utworów patriotycznych zostały bardzo ciepło przyjęte przez widownię.   Na koniec zabawy organizatorzy przygotowali finał konkursu wiedzy o Patronie  pt. „Jeden z dziewięciu”, w którym udział wzięli zwycięzcy eliminacji w klasach IV – VI SP i I – III Gimnazjum. Komisja sędziowska pod egidą dyrektor Marii Cisowskiej miała nie lada orzech do zgryzienia. Po długich bojach – co świadczyło o sporej wiedzy o Józefie Wybickim – zwycięstwo odniósł „szkolny Wybicki”, czyli Seweryn Rozalczyk wyprzedzając Honoratę Wieczorek i Mariannę Piechowiak.  Ale tak naprawdę zwycięzcami byli wszyscy, gdyż zabawa była przednia.  Wiedzy o patronie można im tylko pozazdrościć.

Spotkanie z okazji Święta Szkoły minęło tak szybko, że wszyscy opuszczający szkołę czynili to z żalem mając już nadzieję na znakomitą  zabawę  za rok.   Po raz kolejny okazało się, że Święto Szkoły wcale nie musi być pompatyczne i nudne.