fbpx

Z Objezierza w Travemunde

Z Objezierza w TravemundeW dniach 22- 24.02.2013 na zaproszenie Ostseeakademie przebywała w Travemunde grupa młodzieży z Technikum Hotelarskiego i Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół w Objezierzu wraz z opiekunem Adamem Malińskim. Obok uczniów z Objezierza w Travemunde były też dwie uczennice z Obornik : maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego i uczennica Zespołu Szkół Zawodowych oraz piszącą doktorat z historii Ewa Wiese z Rogoźna.

Po przybyciu do Akademii wszyscy uczestnicy konferencji europejskiej " Z tej i tamtej strony Odry - Nowe i stare. Rozwój i odkrycia " byli serdecznie powitani przez moderatorkę Sybille Dreher . Goście z Polski obejrzeli m.in. dokumentalny film " Ciasto z kruszonką z domu " w reżyserii Michała Majerskiego, wysłuchali referaty o polsko niemieckich miejscach wspomnień i polsko- niemieckich projektach młodzieżowych, polsko- niemieckiej perspektywie z historycznym dystansem , dziedzictwo pastora w Przedczu Bertolda Ruckerta ( Halina Zięcik przygotowała film dokumentalny ), "Obraz innych - Polacy i Niemcy w literaturze ze szczególnym uwzględnieniem obrazu Niemców w literaturze polskiej" ( przygotowany przez Zbigniewa Kullasa ) a w sobotni wieczór wysłuchano koncert " Muzyka jako most pomiędzy Polską a Niemcami". Publiczność nagrodziła wielkimi brawami przygotowaną przez młodzież z Norden i Miastka pod kierunkiem Katarzyny Bąk i Zbigniewa Kullasa podróż muzyczną w przestrzeni i czasie.

W niedzielny poranek po modlitwie ekumenicznej obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez dr. Giselę Borchert z Oldenburga i wysłuchano wiele ciekawych informacji o miejscach pamięci na Pomorzu. Ukoronowaniem konferencji była znakomicie poprowadzona przez Beatę Jakusz dyskusja podsumowująca poprzedzona pracą w pięciu grupach roboczych.Rzecznikiem grupy piątej został wybrany uczeń klasy III Technikum Gastronomicznego Dominik Kozłowski - uczestnik polsko - niemiecko- włoskiego projektu młodzieżowego w Gorlitz. Poza udziałem w wykładach organizatorzy zapewnili czas na przerwy na kawę, podczas których można było porozmawiać czy wymienić się adresami do dalszej korespondencji.

Nie zabrakło także i czasu na spacer po przepięknym mieście Travemunde i podziwianie wielkich statków pasażerskich wpływających do portu. Pastor Helmut Brauer przygotował miłą niespodziankę w postaci wydrukowanych zdjęć z sobotniego koncertu i pamiątkowych fotografii, które otrzyma każdy z uczestników konferencji. Również i Zbigniew Kullas przekazał do Objezierza dokumentalny film jak młodzież z Norden i Miastka obchodziła wspólnie 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Odjeżdżającą grupę młodzieży żegnało liczne grono przyjaciół m.in: Fritzie i Helmut Harneit z Luneburga , Bernd Bruno Baumbach z Hamburga, Bernd Bruno Meyer z Luchow, Jochen Krehnke z Springe , dr Hans Helmut Kohn z Gottingen, Helmut Brauer z Lubeck. Młodzież z Norden została zaproszona na planowane na jesień 2015 IV Europejskie Spotkania Młodzieży w Poznaniu.