Edukacja ekologiczna w obornickich placówkach oświatowych
Placówki oświatowe z całej gminy Oborniki zorganizowały zajęcia edukacji ekologicznej.
Od października 2023 roku, w gminnych placówkach oświatowych odbywały się warsztaty ekologiczne, prowadzone przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Obornikach. Łącznie w zajęciach wzięło udział 10 placówek, czyli ok. 1300 osób. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda praca pracowników wydziału, jak segregować odpady oraz dlaczego segregowanie odpadów jest konieczne. Sortując śmieci do odpowiednich pojemników, uczniowie utrwalili jaki kolor pojemnika służy do segregowania: szkła, papieru, plastiku. Dowiedzieli się również, na czym polega recykling, oraz jakie znaczenie dla środowiska ma proces przetwarzania śmieci a także czym są PSZOKi – czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Warsztaty zostały urozmaicone grami i konkursami ekologicznymi.
W projekcie udział wzięli: Przedszkole nr 1 „Rupaki, Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF, Przedszkole nr 4 „Bajka”, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Maniewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego, Przedszkole nr 1 „Bajeczka”, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach, Przedszkole Ekoraj w Bogdanowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Objezierzu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie.
Dziękujemy wszystkim szkołom, które zdecydowały się podnieść ekologiczną świadomość uczniów. Pamiętajmy, że recykling jest procesem, który może realnie zminimalizować ilości odpadów i zapobiec marnotrawstwu, jednak nie jest on możliwy bez prawidłowej segregacji. Bądźmy przykładem dla młodych ludzi i wkładajmy odpady do odpowiednich koszy!
Źródło, foto: oborniki.pl