Skip to main content

Prawo.pl: od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać

| PAP MediaRoom | Edukacja

Ważna informacja dla uczniów i ich rodziców. Podobnie jak w przypadku innych testów kompetencji – wyniki egzaminu ósmoklasisty można zakwestionować – podaje Prawo.pl. Wniosek odwoławczy należy skierować do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

W tym roku, ze względu na to, że do szkół pójdzie półtora rocznika uczniów, każdy punkt uzyskany podczas egzaminu może być na wagę złota. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia jednak, że nie będzie tak źle - pomóc mają zmiany legislacyjne, czyli możliwość odwołania się od wyników egzaminu. Według Prawo.pl - procedura nie jest szczególnie skomplikowana.

Należy skierować wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). Najłatwiej wysłać go mailem, choć można skorzystać z usług poczty, przesłać faks lub złożyć pismo osobiście. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko zdającego; PESEL; dane adresowe (w tym adres e-mail i nr telefonu) oraz przedmiot i poziom egzaminu, którego wgląd dotyczy.

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, jeżeli to możliwe w porozumieniu z wnioskodawcą, wyznaczy termin wglądu do pracy egzaminacyjnej i poinformuje o tym wnioskodawcę. Termin spotkania dyrektor musi wyznaczyć w ciągu pięciu dni.

Jak wyjaśnia serwis, pracę można nie tylko przeglądać, ale również sfotografować lub sporządzić notatki. Jeżeli po przejrzeniu pracy uczeń lub jego rodzice nabiorą wątpliwości, co do jej treści i liczby przyznanych punktów - w ciągu dwóch dni roboczych można złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie. Tu również wystarczy przesłanie maila do OKE - wniosek powinien zawierać uzasadnienie ze wskazaniem, które punkty wydają się maturzyście wątpliwe.

Weryfikacji OKE dokonuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Gdy zarzuty dotyczą kwestii technicznych - na przykład źle policzonych punktów – weryfikacji dokonuje pracownik komisji. Jeżeli mają merytoryczny charakter, to budzące kontrowersje zadania ponownie sprawdza egzaminator.

Dyrektor OKE informuje pisemnie o wyniku weryfikacji sumy punktów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE wyda nowy, poprawny wynik egzaminu, określony po przeprowadzeniu weryfikacji.

Jak przypomina portal Prawo.pl - absolwent szkoły podstawowej może ubiegać się o przyjęcie do nie więcej niż trzech wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. W wyjątkowych przypadkach uczeń może dostać możliwość składania wniosku do więcej niż trzech publicznych szkół.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/oswiata/jak-odwolac-sie-od-egzaminu-osmoklasisty,384922.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF w Obornikach była gospodarzem Uczniowskich Oskarów. W holu szkoły wyróżnienia odebrali uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce bądź pochwalili się wybitnymi osiągnięciami.
W związku z kierunkiem swoich studiów Miss Polonia zamierza się zająć między innymi profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Zespół Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach będzie miał wymienioną instalację elektryczną. Podpisana została umowa na realizację tego zadania.
Zakończył się remont w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie. 
Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek zawarł porozumienie z władzami Powiatu Obornickiego. Od 2025 roku Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława ll ma być jednostką zarządzana przez Gminę Rogoźno!
Spór o utworzenia klasy w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława ll w Rogoźnie może mieć dużo poważniejsze skutki, aniżeli może się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Decyzją Zarządu Powiatu Obornickiego z dnia 18 lipca 2024 r., nie zostaje utworzony oddział klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie.