fbpx

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka (foto)

Dzieci z Przedszkola nr 1 "Bajeczka" w Obornikach brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

W piątek 19 listopada br. dzieci z Przedszkola nr 1 „Bajeczka” w Obornikach brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF.  Dzień 20 listopada to wyjątkowa data, to rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie te sama prawa. Chronią one dzieci oraz wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym również edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i dbanie o to, aby te prawa były przestrzegane.

UNICEF w swoich działaniach inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień praw dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Tego dnia w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.

To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpiło również Przedszkole nr 1 „Bajeczka” w Obornikach, które zorganizowało w ramach tego dnia szereg zajęć upowszechniających wiedzę o prawach dziecka. 19 listopada br. dzieci z „Bajeczki” aktywnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, plastycznych oraz w „niebieskim marszu”. Zaśpiewały również piosenkę o swoich prawach.
To był wyjątkowy dzień.

“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci – są ludzie.”
- Janusz Korczak

                                                                                                                             Dorota Brączkowska