fbpx

Ile zarabia technik chłodnictwa i klimatyzacji?

Jedna z deficytowych branż w Polsce, chłodnictwo i klimatyzacja, zatrudnia pracowników na bardzo dobrych warunkach. Zarobki co prawda uzależnione są od kilku czynników, ale w tej branży na wagę złota jest każdy specjalista. Dlatego pracownicy mają realny wpływ na swoje wynagrodzenie, przez negocjacje przy podpisywaniu umowy.

Oferty pracy skierowane są do osób, które posiadają kwalifikacje w obszarze chłodnictwa i klimatyzacji (ELE.03 i ELE.04). Zdobycie uprawnień trwa trzy semestry i kończy się egzaminem państwowym. Jak wygląda szkolenie i na jakie później technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki może liczyć?

Dwuetapowy kurs

Do pierwszej kwalifikacji ELE.03- montaż, eksploatacja oraz konserwacja urządzeń i instalacji chłodniczych, przygotowuje kurs składający się z dwóch semestrów. Po jego zakończeniu, słuchacz stawia się na egzamin przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną. Jeśli wynik jest pozytywny, absolwent otrzyma dyplom potwierdzający pierwszą z kwalifikacji. Może rozpocząć pracę w branży chłodniczej, zdobywając tym samym pierwsze, cenne doświadczenia.

Druga kwalifikacja ELE.04- montaż, eksploatacja oraz konserwacja urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych, to tylko jeden semestr więcej. Natomiast poszerzają się bardzo perspektywy pracy. Kurs ten kończy się również egzaminem przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną i wydaniem świadectwa, oczywiście po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu.

Na kurs mogą zapisać się osoby, które kontynuują naukę stacjonarną w szkołach wyższych, policealnych, osoby pracujące, bezrobotne. Dzięki swojej formie, zaocznej, szkolenie łatwo pogodzić z pracą i codziennymi obowiązkami. Możliwe jest również zapisanie się na kurs technik chłodnictwa i klimatyzacji przez internet. Szczegóły na stronie: https://www.viessmann.ovh/. Dzięki nowoczesnej platformie e-learningowej wykłady odbywają się na żywo, a podczas nich słuchacze mogą zadawać pytania. Jeśli słuchacza nie będzie na wykładzie, może odsłuchać go później. Taki tryb nauki, ze względu na elastyczność i możliwość edukacji w domu, jest bardzo komfortowy.

Ile zarabia technik chłodnictwa i klimatyzacji?

Średnie zarobki mechaników urządzeń chłodniczych wynoszą ponad 3700 zł netto. 1/4 zarabia powyżej 4400 zł netto. Monterzy klimatyzacji i wentylacji zarabiają średnio nieco powyżej 3000 zł netto. 25% zarabia powyżej 4000 zł netto.

Wysokość zarobków uzależniona jest od:

  • posiadanych kwalifikacji i umiejętności,
  • doświadczenia,
  • stanowiska, obowiązków- odpowiedzialności,
  • dyspozycyjności- możliwości pracy na wyjazdach.

Duże znaczenie ma również ukończona szkoła i miejsce praktyk. Pracodawcy cenią szkoły, które bazują na nowoczesnej technologii, a kadrę tworzą doświadczeni w branży wykładowcy.

Zdobycie kwalifikacji w zakresie klimatyzacji i chłodnictwa to szerokie możliwości pracy, praktycznie w każdej branży. Jest to również pomysł na własną działalność gospodarczą, w której zarobki będą zależeć głównie od zaangażowania i poświęconego na pracę czasu.