fbpx

To już niemal 25 lat współpracy Objezierza i Luchow

W 2021 roku przypadnie 25-lecie nawiązania kontaktów pomiędzy Zespołem Szkół w Objezierzu i Berufsbildende Schulen w Luchow.

Jednym miast partnerskich Obornik jest niemieckie miasteczko położone w Dolnej Saksonii – Luchow (Wendland). Partnerskie kontakty obu miast zbudowano na fundamencie wymian szkolnych.Jak wspomina Adam Maliński, zaangażowany w budowanie i podtrzymanie kontaktów germanista Zespołu Szkół w Objezierzu – W przedostatni weekend listopada 2020 minęły 24 lata od pierwszej historycznej podróży grupy rekonesansowej z ówczesnego Zespołu Szkół Rolniczych im. A. Mickiewicza do przyszłej szkoły partnerskiej BBS Luchow. W połowie października 1996 przyjęto z tradycyjną polską gościnnością i serdecznością delegację z BBS Luchow: Kerstin Lezius, Liesel Kruger i Armin Haebler. W pierwszą zaś historyczną ekspedycję, odkrywającą nieznany dla nas region Wendland udaliśmy się niebieskim Fiatem Uno wraz z Dominikiem Kosmowskim, Romanem Ostrowskim i Krzysztofem Filipowiakiem. W późny deszczowy listopadowy wieczór dojechaliśmy do Luchow, gdzie objezierska delegacji została przyjęta powitalną kolacją i zakwaterowana w domach nauczycieli BBS Luchow. Następnego dnia prowadząc rozmowy o nawiązaniu i rozwijaniu współpracy zwiedzaliśmy szkołę BBS. Poznawaliśmy też miasto Luchow. W sobotę przyszedł czas na zwiedzanie powiatu Luchow-Dannenberg, w tym miasteczka Hitzacker nad Elbe. Gospodarze zatroszczyli się o maksymalny program poznawczy i gastronomiczny.

Goście z ZSR Objezierze do kraju udali się pełni nowych wrażeń, wspomnień i pomysłów , które już w niedługim czasie pozwoliły na rozwinięcie wymiany szkolnej, pedagogicznej, praktyk i stażów zawodowych, programów Socrates Comenius, współpracy z trzecią szkołą w Sours/Francja i stały się fundamentem współpracy i partnerstwa miast Oborniki i Luchow oraz powiatów obornickiego Luchow-Dannenberg.

Już w przyszłym roku świętować będziemy 25-lecie nawiązania kontaktów pomiędzy Zespołem Szkół w Objezierzu i Berufsbildende Schulen w Luchow. Mamy nadzieję, że realia pozwolą na należne uroczyste obchody tej rocznicy.

Źródło, foto: Um Oborniki