Skip to main content

Czym jest kreatywność i jak wspierać ją u dzieci?

| Artykuł sponsorowany | Edukacja

 

Nowoczesność ma wiele zalet, dostarcza nam rozwiązania, które ułatwiają nasze codzienne życie i czynią je bardziej efektywnym. Dzięki postępowi w wielu kwestiach zostaliśmy wyręczeni przez roboty i komputery, dzięki czemu coraz rzadziej musimy sięgać po kreatywne rozwiązania. Współczesne dzieci dostają gotowe zabawki, odpowiadające na wszystkie ich potrzeby. Jak w tym wszystkim pobudzić ich wyobraźnię, rozwinąć wrodzoną ciekawość i potrzebę odkrywania świata? Podręcznikowym rozwiązaniem jest zapewnienie naszym najmłodszym spontaniczności, przygód i eksperymentów.

 

Czym jest kreatywność i skąd się bierze?

Mogłoby się wydawać, że obecny świat stał się prostszy, jednak kreatywności tutaj nie może zabraknąć. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzenia sobie ze zmianą i ograniczeniami. Kreatywność jest czymś więcej niż teorią z podręczników. To połączenie wyobraźni, doświadczenia, wiedzy, a także nieszablonowego myślenia. Dzieci są niezwykle podatni na informacje wokół nich, otaczający świat ich ciekawi. Częściej niż dorośli pozwalają sobie na nowatorskie pomysły i rozwiązania, ponieważ nie są nauczone schematycznych rozwiązań. Jeśli pokażemy im, że jest to słuszne, będą to kontynuować, co zaprocentuje w przyszłości. Kreatywność jest podstawą zawodów artystycznych, ale także dziennikarzy, biznesmenów, psychologów czy inżynierów.

Jak wspierać jej rozwój u dzieci?

Wszyscy specjaliści od rozwoju dzieci i wydane przez nich podręczniki mówią, że każde dziecko ma w sobie gen kreatywności. Od urodzenia ciekawi ich świat, odkrywają nowe rzeczy, uczą się. Naszą rolą jest nie pozwolenie na zanik tej otwartości przez obowiązki i zmartwienia. Jest to dar, który należy pielęgnować. Jest wiele zabaw, łamigłówek i zestawów kreatywnych, które mogą w tym pomóc. Niektórzy stawiają na gry słowne, inni na czas wolny w otoczeniu bloku, kredek i farb, a inni stawiają na wykonywanie doświadczeń czy tworzenie budowli z kubeczków po jogurtach. Pomysłów jest mnóstwo, więc łączmy, mieszajmy i łammy oczywiste ścieżki. Różnorodność i nieszablonowość to podstawa!

Szukajmy inspiracji!

Według książek i podręczników, ludzie kreatywni to przede wszystkim ludzie ciekawi. Doszukują się szczegółów na każdym kroku, niezależnie czy pójdziemy na spacer do lasu, czy do muzeum. Dlatego zadbajmy o to, żeby nasze dzieci miały styczność z jak największą ilością i różnorodnością dziedzin. Odwiedzajmy ciekawe wystawy, poznawajmy artystów na koncertach, a także pokażmy im myślenie naukowców i interesujących osób. W ten sposób nie tylko dowiedzą się wielu informacji o świecie, będą mieli szerokie horyzonty, ale jednocześnie będą mogli odnaleźć kierunek, który naprawdę ich interesuje. Pamiętajmy jednak, że nie potrzeba wielkich wyjść, podręczników, żeby rozbudzić kreatywność. Każda chwila może być inspiracją!

 

Zespół Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach będzie miał wymienioną instalację elektryczną. Podpisana została umowa na realizację tego zadania.
Zakończył się remont w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie. 
Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek zawarł porozumienie z władzami Powiatu Obornickiego. Od 2025 roku Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława ll ma być jednostką zarządzana przez Gminę Rogoźno!
Spór o utworzenia klasy w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława ll w Rogoźnie może mieć dużo poważniejsze skutki, aniżeli może się to wydawać na pierwszy rzut oka.
Decyzją Zarządu Powiatu Obornickiego z dnia 18 lipca 2024 r., nie zostaje utworzony oddział klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie.
W piątek 21 czerwca 2024 roku w szkołach na terenie Gminy Ryczywół miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
Konkurs na najlepszego questowicza szkoły podstawowej w Rożnowie rozstrzygnięty.