fbpx

Czym jest kreatywność i jak wspierać ją u dzieci?

 

Nowoczesność ma wiele zalet, dostarcza nam rozwiązania, które ułatwiają nasze codzienne życie i czynią je bardziej efektywnym. Dzięki postępowi w wielu kwestiach zostaliśmy wyręczeni przez roboty i komputery, dzięki czemu coraz rzadziej musimy sięgać po kreatywne rozwiązania. Współczesne dzieci dostają gotowe zabawki, odpowiadające na wszystkie ich potrzeby. Jak w tym wszystkim pobudzić ich wyobraźnię, rozwinąć wrodzoną ciekawość i potrzebę odkrywania świata? Podręcznikowym rozwiązaniem jest zapewnienie naszym najmłodszym spontaniczności, przygód i eksperymentów.

 

Czym jest kreatywność i skąd się bierze?

Mogłoby się wydawać, że obecny świat stał się prostszy, jednak kreatywności tutaj nie może zabraknąć. Pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzenia sobie ze zmianą i ograniczeniami. Kreatywność jest czymś więcej niż teorią z podręczników. To połączenie wyobraźni, doświadczenia, wiedzy, a także nieszablonowego myślenia. Dzieci są niezwykle podatni na informacje wokół nich, otaczający świat ich ciekawi. Częściej niż dorośli pozwalają sobie na nowatorskie pomysły i rozwiązania, ponieważ nie są nauczone schematycznych rozwiązań. Jeśli pokażemy im, że jest to słuszne, będą to kontynuować, co zaprocentuje w przyszłości. Kreatywność jest podstawą zawodów artystycznych, ale także dziennikarzy, biznesmenów, psychologów czy inżynierów.

Jak wspierać jej rozwój u dzieci?

Wszyscy specjaliści od rozwoju dzieci i wydane przez nich podręczniki mówią, że każde dziecko ma w sobie gen kreatywności. Od urodzenia ciekawi ich świat, odkrywają nowe rzeczy, uczą się. Naszą rolą jest nie pozwolenie na zanik tej otwartości przez obowiązki i zmartwienia. Jest to dar, który należy pielęgnować. Jest wiele zabaw, łamigłówek i zestawów kreatywnych, które mogą w tym pomóc. Niektórzy stawiają na gry słowne, inni na czas wolny w otoczeniu bloku, kredek i farb, a inni stawiają na wykonywanie doświadczeń czy tworzenie budowli z kubeczków po jogurtach. Pomysłów jest mnóstwo, więc łączmy, mieszajmy i łammy oczywiste ścieżki. Różnorodność i nieszablonowość to podstawa!

Szukajmy inspiracji!

Według książek i podręczników, ludzie kreatywni to przede wszystkim ludzie ciekawi. Doszukują się szczegółów na każdym kroku, niezależnie czy pójdziemy na spacer do lasu, czy do muzeum. Dlatego zadbajmy o to, żeby nasze dzieci miały styczność z jak największą ilością i różnorodnością dziedzin. Odwiedzajmy ciekawe wystawy, poznawajmy artystów na koncertach, a także pokażmy im myślenie naukowców i interesujących osób. W ten sposób nie tylko dowiedzą się wielu informacji o świecie, będą mieli szerokie horyzonty, ale jednocześnie będą mogli odnaleźć kierunek, który naprawdę ich interesuje. Pamiętajmy jednak, że nie potrzeba wielkich wyjść, podręczników, żeby rozbudzić kreatywność. Każda chwila może być inspiracją!