fbpx

Najlepsze książki dla dzieci i młodzieży

Mówi się, że młodzi ludzie nie czytają. Jednak w rzeczywistości wystarczy zachęcić ich odpowiednią książką. Właśnie w tym celu przygotowaliśmy zestawienie pozycji, które warto podarować zarówno tym najmłodszym, jak i nieco starszym czytelnikom.

Dla każdego coś dobrego

Poniższe zestawienie rozpoczniemy książką, której ekranizacja stała się światowym fenomenem. Mowa oczywiście o Cudownym chłopcu R.J. Palacio. Wspomniana powieść to idealna pozycja zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych czytelników (recenzję znajdziesz tutaj: https://livro.pl/blog/recenzja-ksiazki-cudowny-chlopak-rj-palacio). Cudowny chłopiec to przede wszystkim piękna historia ucząca empatii oraz pokazująca, że nasz wygląd to nie jedyne, co się liczy. Jej fenomen polega przede wszystkim na tym, że zachwycił zarówno tych starszych, jak i młodszych czytelników. Poza tym sama historia wciąga już od pierwszej strony i pokazuje nam skomplikowany świat Auggiego.

Książeczki dla najmłodszych

W przypadku mniejszych dzieci wybór odpowiedniej książki to nie lada wyzwanie. Mimo że większość z nich dopiero od niedawna potrafi czytać, to odznaczają się dość wybrednym gustem. Aby spełnić wszystkie ich oczekiwania, warto zdecydować się na pozycję, która odznacza się przede wszystkim bogatymi treściami edukacyjnymi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że naszego dziecko podczas każdego wieczornego czytania nauczy się czegoś nowego. Szczególnie polecamy książki takich autorów jak Joanna Olech, Justyna Bednarek czy Andrzej Maleszka. Pięknie ilustrowane opowiadania i bajki znajdziesz np. tutaj: https://livro.pl/ksiazki-dla-dzieci.

Książki dla młodzieży

Młodzi ludzie to wyjątkowo trudny target, jeśli chodzi o dobór książek. Muszą one być przede wszystkim ciekawe i wciągające, ale dobrze, by niosły ze sobą również wartościowe treści, które pomogą nastolatkom w odnalezieniu się w obecnej rzeczywistości. W tym przypadku jednym z lepszych rozwiązań są książki francuskiego pisarza Gullaume Musso. Jego książki (https://livro.pl/blog/guillaume-musso-ksiazki-ktore-podbily-rynek) podbiły nie tylko francuski, ale również międzynarodowy rynek. Interesujące połączenie wątków obyczajowych i kryminalnych to świetna propozycja dla młodzieży, która w literaturze szuka przede wszystkim sensacji. Poza tym Musso w swoich powieściach stara się przemycać ważne wartości życiowe, które mogą stanowić swego rodzaju drogowskaz dla młodych, zagubionych osób.

Jak widać, wybór odpowiedniej książki dla dzieci i młodzieży nie jest tak trudnym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać, że książki to wspaniały sposób na poszerzenie horyzntów młodych ludzi, dlatego należy je dobierać w sposób przemyślany.