fbpx

Protest uczniów z Objezierza

Uczniowie Zespołu Szkół z Objezierza przyjechali we wtorek (10.01) traktorami przed budynek Starostwa zaprotestować przeciwko planom likwidacji ich szkoły. W Obornikach pojawiły się również w kilku miejscach transparenty z protestem.

Nauczyciele i uczniowie z Objezierza nie zgadzają się z propozycjami zapisanymi w  „Koncepcji zmian w sieci szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat Obornicki w zakresie dotyczącym ZS w Objezierzu".

Koncepcja zakłada likwidację części administracji i połączenie Zespołu Szkół w Objezierze i Zespołu Szkół im. T.Kutrzeby w jeden zespół szkół. Oznaczać by to miało, że placówka w Objezierzu będzie nadal funkcjonowała ale pod innym szyldem, ponieważ dyrekcja nowego Zespołu Szkół ma być w Obornikach.

Protestujący uczniowie nie wierzą w zapewnienia Starosty, że wprowadzone zmiany nie skończą się całkowitą likwidacją ich szkoły. Trudności finansowe Powiatu są ogromne, pieniędzy nie ma praktycznie na nic, a potrzeby duże.  Czy zmiany w powiatowym szkolnictwie to jedyne rozwiązanie na szukanie oszczędności?  Czy proponowane zmiany administracyjne przyniosą istotne oszczędności?

Jednym z argumentów uczniów z Objezierza, wysuwanym przeciw optymalizacji jest planowana na lata 2012/2013 reforma szkolnictwa zawodowego, gdzie podstawa programowa dla kierunków zawodowych zakłada konieczność posiadania w szkole odpowiedniej bazy dydaktycznej, której nie ma żadna inna placówka oświatowa w Powiecie poza Objezierzem.

Wiele osób powołuje się na niż demograficzny, jednak za 2 lata sytuacja się zmieni i uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych będzie więcej.  Już teraz w Zespole Szkół w Obornikach tworzy się absurdalnie duże klasy składające się z np. z 42 uczniów. Prowadzenie nauki dla tak dużych grup  jest mało efektywne i źle świadczy o szkole.

Wtorkowy protest pokazał, że uczniowie i nauczyciele  ZS Objezierze czują się pominięci w dyskusji. Brak rozmów jest bardzo złym prognostykiem. Ponad 300 uczniów czuje niepewność dalszego funkcjonowania szkoły, ale również niepewność uzyskania należytego wykształcenia.

Stworzona w Powiecie propozycja będzie omawiana na styczniowej sesji , już za kilka dni….