fbpx

Kolejny dzień strajku, co z maturami?

Kolejny dzień strajku i coraz większy niepokój o kolejne ważne egzaminy – matury.

Nauczyciele strajkują z coraz większą determinacją. Cały czas pod ogromnym znakiem zapytania stoją egzaminy maturalne. Nie będą się one mogły odbyć w ustalonym terminie bez wystawienia ocen oraz przeprowadzenia rad klasyfikacyjnych.

Sytuacja strajkujących nauczycieli zmienia się z dnia na dzień. Przedłużający się strajk, nieprzerwana fala nienawiści lejąca się w Internecie negatywnie wpływa na wielu strajkujących, jednak dzięki wewnętrznej solidarności środowisko to coraz mocniej się konsoliduje. Codziennie również słychać sporo głosów wsparcia. Codziennie w jakimś mieście w Polsce odbywają się manifestacje z poparciem. W środę 17.04.2019, w Warszawie ma się odbyć koncert zainspirowany przez Marysię Sadowską pod hasłem: Oni nas potrzebują! Wspólnie zmienimy POLSKĄ SZKOŁĘ !!!

To już jest ogromny sukces nauczycieli!

Nie ma w tej chwili żadnych obiektywnych danych na temat liczby szkół, które sklasyfikowały uczniów klas maturalnych. Być może w mniejszych miejscowościach nauczyciele zawieszą na chwilę strajk i wystawią oceny, duże znaczenie ma tutaj presja małomiasteczkowego otoczenia. Strajkujący w większych ośrodkach nie mają takich skrupułów i raczej nie wystawią ocen maturzystom. Tak więc matury i tak są zagrożone. Patrząc na historię ostatniego największego strajku w oświacie z 1993 roku, termin ówczesnych matur został przesunięty.

W wtorek, 16.04, doszło jednak do ugięcia się strony rządowej i przyjęła ona zaproszenie do rozmów. Wszyscy czekają na te rozmowy, zwłaszcza, że wcześniejsze wielomiesięczne spotkania nie robiły na rządzących żadnego wrażenia.

Tymczasem ZNP wystosowało wniosek do prezesa NIK w sprawie egzaminów -> https://znp.edu.pl/assets/uploads/2019/04/Wniosek-do-prezesa-NIK-w-sprawie-egzamin%C3%B3w.pdf . We wniosku wskazano na wiele uchybień w czasie przeprowadzania egzaminów. Czy będą kolejne wnioski, tym razem dotyczące wystawiania ocen? Czas pokaże.

Strajk trwa dalej, uczestniczy w nim większość nauczycieli w naszym Powiecie. Opierając się na informacjach własnych oraz tym co publikowane jest na stronach internetowych placówek wiemy, że calkowicie od strajku odstapiło Przedszkole nr 4 "Bajka" w Obornikach, część przedszli zapewnia opiekę nielicznym dzieciom, w kilku szkołach prowadzone są poszczególne zajęcia. Nie stanowi to jednak znaczącego procentu.

Oby rozmowy związkowców ze stroną rządową zapowiedziane na najbliższy czwartek przyniosły jakieś pozytywne efekty.

Jeżli macie macie jakieś informacje na temat strajku, podzielcie się nimi z nami! Piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zostawcie wiadomość na naszym FB https://www.facebook.com/eoborniki/ .