fbpx

Derby w Lipie! LKS podejmuje Golnicę Ryczywół!

W niedzielne popołudnie Lipski Klub Sportowy zagra z KS Golnica Ryczywół.

Wyczekiwane derby

W historii ryczywolskiego sportu data 13.09.2020 będzie znaczącym terminem. Tego dnia dojdzie do pierwszego ligowego meczu między drużynami z tej gminy. Lipski Klub Sportowy podejmie Golnicę Ryczywół. Ten pierwszy powstał oficjalnie w 1998 roku. Dopiero w 2011 narodziła się Golnica. Ryczywolski zespół od początku stawiał na szkolenie dzieci i młodzieży. To było priorytetem dla władz klubu znad Flinty. Po kilku latach zdecydowano sie pójść krok dalej i zgłoszono do rozrywek WZPN seniorów. Ci jednak trafili do OZPN w Pile. Tym sposobem nie doszło do spotkań z Lipskim Klubem Sportowym, który grał w poznańskim okręgu. Do derbów nie doszło więc w 2016 roku, ani w kolejnych. Stanie się tak jednak to faktem 13 września 2020 roku w Lipie po tym, jak w sezonie 2019/2020 LKS wywalczył awans do A-klasy i trafił do tej samej grupy, co Golnica. 

Mecz z podtekstami

Choć oba kluby starają się nie wchodzić sobie w drogę to bliskie sąsiedztwo powoduje, że unikanie konfilktów jest niemożliwością. Lipski Klub Sportowy niejednokrotnie spoglądał z zazdrością na klub z Ryczywołu. Stadion z zapleczem sanitarnym wydawać się powinien czymś normalnym w XXl wieku. Realia były zupełnie inne. W Lipie szatnia powstaje dopiero teraz! Władze wielokrotnie zapewniały o chęci pomocy klubowi, ale na obietnicach się kończyło. Kwestia przygotowań boiska też była kością niezgody. Ten problem częściowo udało się w ostatnim czasie zniwelować.

Elementy polityki przewijają się od lat między wioskami. Ostatnie lata to boje o wóz strażacki. Lipa ma najstarszy wóz strażacki w gminie. W tym roku nowy pojazd trafi do ochotników w Ryczywole. Wójt Henryk Szrama obiecał na zebraniu, że zrobi wszystko, aby OSP Lipa otrzymała także wóz do końca jego kadencji. Trzeba mieć też w pamięci sprawę świetlicy wiejskiej. Przez wiele lat trwała walka mieszkańców Lipy o swoje.

W Lipie od lat można było dostrzec przejaw zazdrości. Ryczywół zawsze miał łatwiej i więcej. Nie może zatem dziwić, że taka atmosfera w relacjach miedzy wsiami jest taka, a nie inna. Ostatnie lata to zwiększone inwestycje w Lipie, co na pewno jest dostrzegane w miejscowości radnego Szymona Chmielewskiego. Samorządowiec jest wielkim fanem LKS. Po drugiej stronie jest radna Karolina Boch. Fanka Golnicy jest aktywnym kibicem. Radni tym razem staną po przeciwnych stronach. W kwestii wspierania ryczywolskiego sportu, co trzeba wyraźnie podkreślić, zawsze są jednak zgodni.

Od politycznej strony jest jeszcze inny wątek. Syn wójta Henryka Szramy trenuje w zespole ... z Lipy. Warto też w tym momencie dodać jeszcze jedną sprawę. Mianowicie Przewodniczący Rady Gminy Łukasz Krzyśko postrzegany jest jako mecenas Golnicy Ryczywół. Budowa szatni powinna jednak nieco poprawić wizerunek szefa rady w oczach zawodników LKS.

Te wszystkie powyższe tematy są jednak drobiazgiem przy wydarzeniu z ostatnich miesięcy. Jeden z wychowanków Golnicy Ryczywół zmienił bowiem barwy klubowe i przeszedł do LKS. Gracjan Olech (na zdjęciu z nr 11), bo o nim mowa, strzela teraz bramki dla zespołu trenera Mariusza Drewicza. W międzyczasie młody napastnik zdążył dodatkowo rozsierdzić ryczywolan swoim zachowaniem poza boiskiem. Atmosfera między klubami jest przez to jeszcze bardziej rozgrzana.

Frekwencja

Spotkanie w Lipie będzie miało na pewno rekordową publikę. Na derby wybiera się wiele osób z całego powiatu obornickiego. Pogoda w niedzielę ma sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, bo temperatura powietrza ma wynieść 23 stopnie Celsjusza. Na meczu pojawią się także władze gminne. Warto pamiętać o zachowaniu norm bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa. Na meczu na pewno będzie można poczuć atmosferę święta sportowego. Na boisku niech zwycięży zasada fair-play i lepszy. Poza boiskiem na pewno kolejny raz od najlepszej strony pokażą się ultrasi Golnicy, których zazdroszczą prezesowi Mariuszowi Nowackiemu wszystkie kluby z powiatu obornickiego.

LKS Lipa - KS Golnica Ryczywół 13:00