fbpx

Śnieg latem? Gdzie o tej porze roku można jeździć na nartach?

 

Koniec zimy jest już za nami, a ośrodki narciarskie w Alpach zakończyły sezon początkiem maja. Czy aby na pewno wszystkie tereny narciarskie? Wcale nie! Część terenów właśnie w czerwcu otwiera swoje tereny na jazy letnie. Poniżej przedstawiamy nasze wskazówki dla narciarzy chcących jeździć na nartach w czerwcu.

 

Na całym świecie w czerwcu czynnych jest ponad 100 regionów narciarskich. Najczęściej jednak są to kraje z południowej półkuli takie jak Australia, Nowa Zelandia, Chile czy Argentyna, gdzie zaczyna sypać śnieg. Na szczęście w Alpach mamy lodowce, które oferują miłośnikom sportów zimowych białe nartostrady. Listę najciekawszych ośrodków narciarskich czynnych latem przygotował SnowTrex, jeden z największych w Europie organizatorów wyjazdów zimowych.

Otwarte bez przerwy.

Tutaj zawsze można przyjść pojeździć na nartach, bez względu, jakie mamy temperatury. W Austrii jedynie lodowiec Hintertux może nam to zaoferować. Oczywiście oferta w przypadku lata jest tutaj nieco pomniejszona w porównaniu do zimy, ale i tak możemy skorzystać z 20 km tras i 10 wyciągów narciarskich.

Hintertuxer Olperer Lifte bearbeitet (003)

Z widokiem na Matterhorn.

To, czym jest lodowiec Hintertux dla Austrii, jest także Theodil w przypadku Szwajcarii. W ośrodku narciarskim Matterhorn Glacier Paradise sporty zimowe mogą być uprawiane przez cały rok. Z 21 km tras narciarskich należy on do największego terenu narciarskiego w Alpach czynnego latem. Dodatkowo region ten proponuje zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na Matterhorn (4478 m). Stacja narciarska Trockenen Steg położona jest na wysokości 2939 m, a najwyższy punkt terenu narciarskiego aż na 3883 m. Część z nartostrad wykorzystywana jest do treningów kadr narodowych, a dzięki sporej ilości śniegu także i snowpark Zermatt jest otwarty.

Tignes tymczasowo otwarte.

Są także ośrodki narciarskie, które zamykają się w kwietniu lub maju i otwierają swoje trasy ponownie dla grup treningowych i zatwardziałych fanów latem. Do takich terenów należy między innymi Tignes we francuskich Alpach. Tutaj w dniu 24. czerwca startują łącznie 24 wyciągi, które umożliwiają jazdę na 20 km tras. 6. sierpnia zostają wyłączone wszystkie wyciągi tylko, dlatego żeby przygotować się na rozpoczęcie sezonu już na początek października.

10 tygodni letniej jazdy na nartach w Les 2 Alpes

Specjalny sezon letni przygotowany jest także w Les 2 Alpes, na jednym z najwyższych terenów narciarskich świata. Dokładnie 24. czerwca na francuskim terenie narciarskim położonym na 3600 m do dyspozycji narciarzy pozostaje 11 nartostrad. Dokładnie 10 tygodni trwa tutaj letnia jazda na nartach. Dokładnie 02. września ogłaszana jest tutaj letnia przerwa.

Kitzsteinhorn Kaprun bearbeitet (002)

Jezioro i śnieg

Lodowiec Mölltaler zaczyna swój letni sezon w dniu 15. czerwca. Ten jedyny lodowiec w Karyntii oferuje 18 km tras na wysokości do 3122 m z 9 wyciągami. Właśnie tutaj znajduje się 7 km trasa FIS. Teren narciarski przerywa swoją pracę na krótki czas jedynie w maju, poza tym okresem czynny jest przez cały czas. Jeżeli wśród miłośników narciarstwa znajdują się także skitourowcy powinni udać się w okolice jeziora, gdzie można rozkoszować się pięknymi widokami.

Otwarty tylko latem?

We Włoszech najbardziej znanym terenem narciarskim czynnym latem jest Stilfser Joch przy Sulden. Co ciekawe jest to ośrodek narciarski otwarty tylko latem. Swój sezon zaczyna 25. maja a kończy 1. listopada. W swojej ofercie posiada 10 km tras narciarskich, które często wykorzystywane są do treningów. W przypadku tego regionu narciarskiego można poruszać się na wysokości sięgającej nawet 3450 m.

Zima w USA i Kanadzie

Godnymi polecenia ośrodkami narciarskimi są Mammoth Mountain, który oferuje ponad 200 dni w roku białego szaleństwa na wysokości 2400 – 3300 m oraz teren narciarski przy lodowcu Timberline mający w swojej ofercie nartostrady czynne prawie przez cały rok. W październiku obowiązuje przerwa.

Jeżeli chodzi o Kanadę zdecydowanym faworytem będzie tutaj Whistler-Blackcomb, co prawda dolna część tego terenu jest zamknięta latem, ale na lodowcu Blackcomb na wysokości 2284 wyciągi narciarskie pracują aż do sierpnia. W ubiegłym sezonie ten teren czynny była aż ponad 200 dni.