fbpx

III Rajd Pieszy Śladami strzygoni po Puszczy Noteckiej

Foto: W .Kusiak (II Rajd Pieszy)

 27 sierpnia 2022 odbędzie się trzecia edycja pieszego rajdu po Puszcze Noteckiej Śladami Strzygoni.

Skąd ta nazwa?

Dokładnie 100 lat temu, na przełomie 1922 i 1924 roku praktycznie cała Puszcza Notecka przestała istnieć, las zaatakowany został przez niepozornego owada o nazwie strzygonia choinówka. Zniszczenia były ogromne i doprowadziły do zamarcia lasu na powierzchni około140 tytś hektarów, co w obecnych czasach jest nie do pomyślani. Dla porównania znany na całym świecie Rezerwat Puszczy Białowieskiej zajmuje niecałe 9 tyś ha, a cała Puszcza Białowieska to około 300 tyś hektarów.

Zachęcamy do udziału wszystkie osoby lubiące piesze wędrówki po terenach leśnych. Celem Rajdu jest zapoznanie uczestników z walorami historycznymi, przyrodniczymi, krajobrazowymi Puszczy Noteckiej. Poznawanie gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”. Promowanie aktywnego spędzania czasu.

Warunki uczestnictwa:

  • Uczestnikami Rajdu są osoby pełnoletnie. Uczestnicy niepełnoletni mogą brać udział na całkowitą odpowiedzialność opiekunów prawnych.
  • Uczestnicy biorą udział w Rajdzie na własną odpowiedzialność i sami się ubezpieczają. (Członkowie PTTK są ubezpieczeni na podstawie opłaconej składki).
  • Rajd odbędzie się 27 sierpnia (sobota) 2022 r. niezależnie od warunków atmosferycznych.
  • Trasa Rajdu przebiega przez teren Nadleśnictwa Wronki i wynosi ok. 15 km. Zbiórkę i początek wędrówki ustalono na godz. 10.00, w osadzie Gogolice, a zakończenie ok. godziny 15-tej w tym samym miejscu. Dojazd do Gogolic od Sierakowa (Bucharzewa) lub Chojna.
  • Uczestnicy powinni posiadać właściwy ubiór oraz zabrać odpowiedni prowiant na drogę.
  • Organizatorem Rajdu jest Koło PTTK Pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współpracy Koła Leśników Studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Nadleśnictwa Wronki.

Patronat nad Rajdem sprawuje Rada Naukowo Społeczna Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”.

Zgłoszenia na rajd należy kierować mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pod podanym adresem mailowym można uzyskać dodatkowe informacje oraz otrzymać kartę zgłoszeniową.

Poniżej prezentujemy orientacjną mape rajdu:

źródło, foto: Władysław Kusiak