fbpx

Tatrzański Park Narodowy otworzy szlaki turystyczne

Tatrzański Park Narodowy zapowiedział otwarcie wszystkich szlaków turystycznych.

Od 4 maja rozpoczyna się kolejny etap łagodzenia obostrzeń. W związku z nim Tatrzański Park Narodowy zostaje ponownie udostępniony dla ruchu turystycznego.

Komunikat TPN dotyczący otwarcia szlaków tatrzańskich od poniedziałku 4 maja.

📢 Apelujemy o stosowanie się do zaleceń związanych z epidemią:

➡️Rekomendujemy zakup biletów drogą elektroniczną, poprzez stronę internetową TPN (tpn.pl) oraz aplikacje SkyCash, mPay.
➡️ Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Zdajemy się na zdrowy rozsądek turystów i troskę o innych.
➡️ Należy zachowywać dystans od innych turystów i unikać miejsc koncentracji ludzi na szlaku i w miejscach odpoczynku.
➡️ Na szlakach, na których dochodzi do największej koncentracji turystów, będą obowiązywały limity wejść – szczegóły podamy wkrótce.
➡️ Zachęcamy do zabierania własnego prowiantu, na razie większość punktów gastronomicznych jest zamknięta.
➡️ Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana, warto o tym pamiętać i unikać dotykania barierek, ławek, stołów, bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. Pracujemy nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety), tak żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN. O zmianach będziemy informować.

ℹ️ Dodatkowe informacje dla turystów:

➡️ Jak zawsze przypominamy: przed wyjściem w góry sprawdzajmy komunikat turystyczny na stronie internetowej TPN: tpn.pl, poruszajmy się wyłącznie szlakami turystycznymi, swoje śmieci wynieśmy ze sobą, nie dokarmiamy i nie płoszymy zwierząt.
➡️ Punkt Informacji Turystycznej oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN pozostają zamknięte do czasu wprowadzenia odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
➡️ Informacji turystycznych udzielamy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie: 18 20 23 300.
➡️ Część schronisk na terenie TPN oraz parkingi przy wejściach na szlaki będą czynne od 4 maja. Działanie schronisk dostosowane będzie do obowiązujących obecnie przepisów związanych z noclegami oraz usługami gastronomicznymi. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługi schronisk.
➡️ Kolej linowa na Kasprowy Wierch ruszy od 4 maja.
➡️ Transport konny na terenie TPN jest zawieszony do odwołania.
➡️ Jaskinia Mroźna jest nieczynna do odwołania.
➡️ Po konsultacji z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym informujemy, że TPN jest już w tym sezonie zamknięty dla narciarstwa (w tym skiturowego).
➡️ Ze względu na obryw skalny nadal do odwołania zamknięty jest odcinek Świnica–Zawrat oraz inne szlaki zamykane corocznie na okres zimowy do 15 maja (lista w komunikacie turystycznym na stronie tpn.pl/zwiedzaj)
➡️ Apelujemy również o niewchodzenie na lód na tatrzańskich stawach!
➡️ Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu.

Życzymy wszystkim satysfakcjonującego pobytu na łonie natury, ale namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Będziemy obserwować, jak rozkłada się ruch, i stosownie do tego podejmować kolejne działania, dlatego prosimy o sprawdzanie komunikatu turystycznego, gdzie zamieszczamy wszystkie istotne dla turysty i aktualne informacje.

Żródlo: TPN