fbpx

Jaki wybrać plecak na podróże małe i duże? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!

Wielkimi krokami zbliża się sezon wakacyjny, co oznacza większe i mniejsze podróże. Niezależnie jednak od tego, czy wybieramy się na górski szlak, czy mamy w planach zwiedzanie miasta, niezbędny jest nam do tego plecak. Wygodny, odpowiednio pojemny i funkcjonalny. Szczególnie na krótsze wypady świetnie sprawdzą się plecaki o pojemności 40 l - czemu warto przyjrzeć się bliżej podczas wybierania jednego z nich?

W trosce o kręgosłup

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że to właśnie plecak powinien być pierwszym i tak naprawdę jedynym wyborem, kiedy udajemy się na jakąkolwiek wycieczkę. Nie ma wątpliwości, że wszelkie torby są w takim wypadku po prostu niebezpieczne dla naszego kręgosłupa. Tym bardziej, że idąc na całodniową wycieczkę górskim szlakiem, mamy ze sobą przeważnie spore obciążenie - termos, jedzenie, dodatkowa kurtka, mapa, aparat etc. Jeśli zatem takim ciężarem obciążymy tylko jedną stronę ciała, skrzywienia kręgosłupa murowane. Idzie za tym ból, a także drętwienie szyi i kończyn, uszkodzenia stawów czy nadwyrężenia mięśni. Postaw na plecak 40l, który równomiernie rozłoży obciążenie, jakie fundujesz kręgosłupowi.

Uniwersalny pod wieloma względami

Padły tutaj dwa odmienne przykłady - szlak górski i zwiedzanie miasta - warto zatem pamiętać o uniwersalności plecaka. Ważne, aby sprawdził się w obu tych wariantach podróży. Takie są właśnie plecaki o średniej wielkości, czyli wspomnianej już pojemności 40 litrów. Są na tyle pakowne, że spokojnie zmieścimy w nich prowiant, a gdyby miała nas złapać burza w górach, także i garderobę na zmianę. Z drugiej strony, świetnie zdadzą egzamin również w czasie miejskich wypadów.

Co istotne, tego typu plecaki znakomicie sprawdzą się zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Nie ma też obawy, że plecak będzie w czymkolwiek przeszkadzał albo niepotrzebnie zabierał miejsce, co w podróży często jest niezwykle istotne. Większość z nich ma możliwość skompresowania.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie plecaka o pojemności około 40 l?

  • Materiały i systemy z jakich jest wykonany. Jest to np. system INSULAT MAPPING SYSTEM (w najbardziej narażonych na obciążenia miejscach umieszczone są gąbki pokryte oddychającym materiałem, dodane są także dwie wspierające system aluminiowe listwy), DIAMOND NYLON (lekki, a zarazem niezwykle mocny materiał o strukturze diamentu) czy też OXFORD POLIESTER (wytrzymała tkanina, która umacnia miejsca najbardziej narażone na przetarcia).
  • Waga plecaka - większość modeli o pojemności 40 l mieści się w wadze od 1250 do 1650 g.
  • Pasy piersiowy i biodrowy, które pozwolą na odpowiednie rozłożenie ciężaru oraz stabilizację (w trosce o kręgosłup!).
  • Kieszenie - zależy to od naszych indywidualnych potrzeb. Niektóre modele mają mało kieszeni, inne znacznie więcej. Warto też sprawdzić, czy dany plecak posiada kieszonki boczne, w które można włożyć np. bidon.
  • Dostęp do głównej komory - część modeli oferuje zamek umieszczony niemalże na całej długości plecaka. Może to ułatwić pakowanie oraz szybszy dostęp do potrzebnych w danym momencie rzeczy.
  • Paski i klamry - wiele plecaków ma dodatkowe pasy, taśmy i klamry, które pozwalają z przodu umieścić np. matę, kask czy kurtkę.
  • Warto zwrócić też uwagę na paski, które pozwalają skompresować plecak.
  • Dodatki - np. gwizdek, nadruki z instrukcją wysyłania SOS czy też przystosowanie do systemu Hydration.

To tylko niektóre z elementów wartych uwagi podczas wybierania plecaka. Najważniejsze są jednak nasze indywidualne potrzeby. Jedni wolą więcej kieszeni, inni mniej. Jedni chcą mieć rozmaite gadżety, inni zupełnie ich nie potrzebują. Niezależnie jednak od tego, jakie są twoje preferencje, warto wiedzieć, na które kryteria w ogóle możesz zwrócić uwagę. Jaki plecak wybierzesz?

Wiele sprawdzonych plecaków znajdziesz w sklepie e-Horyzont - wejdź na stronę i dowiedz się więcej o konkretnych modelach!