fbpx

Uwaga! Przy ścieżce Nordic Walking prowadzone są prace leśne

 

Wszystkich miłośników Nordic Walking i innych użytkowników tzw. trasy nr 2 (czerwonej) NW ostrzegamy przed możliwością czasowego zakazu wstępu.

 

Trasa nr 2 prowadząca z Kowanówka, przez groby w Rożnowicach, Piłkę Młyn, Muzeum Młynarstwa i spowrotem do Kowanówka. Na odcinku między 5 a 6 kilometrem czasowo może być zamknięta z uwagi na prowadzone w otaczających ją lasach prace leśne związane z prowadzeniem zaplanowanej wycinki i zrywki drewna. (zaznaczone żółtą strzałka na zdjęciu). Prace dobiegają powoli do końca, jednak zgromadzone przy trasie stosy drewna będą potem wywożone do odbiorców drewna.

Bardzo prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do znaków ostrzegawczych. Prace zazwyczaj prowadzone są w godzinach rannych do godz. 15, później, jeżeli służby leśne nie wystawią znaków z zakazem, poruszanie się po ścieżce powinno być bezpieczne. Ponieważ poruszacie się po lesie, zawsze trzeba uważać na swoje bezpieczeństwo!

Wykonywane prace to tak zwane w słowniku leśnym- trzebieże. W ich trakcie wycina się drzewa przygłuszone, o wadliwym pokroju, chorujące lub wykazujące objawy schnięcia z osłabionym aparatem asymilacyjnym. Ścięte drzewa, tnie się na krótsze odcinki zwane sortymentami, które to najczęściej przy pomocy specjalistycznych maszyn zrywkowych są przewożone (zrywane) do miejsca odbioru przez kupców w postaci tzw. stosów drewna. Drewno z takich lasów jak te obecnie cięte, głownie znajduje zastosowanie w przemyśle płytowym, papierniczym, ogrodowym (pergole, płotki, altanki) oraz opakowaniowym (palety).