fbpx

Obornicki orlik lekkoatletyczny pod znakiem zapytania

Stadion przy ul. Objezierskiej - fot. OCS Oborniki

Firma Gardenia Sport złożyła najkorzystaniejszą ofertę na budowę bieżni lekkoatletycznej wraz z oświetleniem i instalację systemu nawadniania murawy boiska przy ul. Objezierskiej w Obornikach.

Wyniki przetargu Urząd Miejski w Obornikach podał 16 marca. Najkorzystniejsza oferta wyniosła blisko 3,15 mln zł. Oczekiwania były na znacznie niższym poziomie. Liczono, że koszt budowy obiektu wyniesie kilkaset tysięcy mniej. Gmina stoi teraz przed dużym dylematem. Trzeba poszukać brakujące środki lub zrezygnować z realizacji tego projektu.

Od początku rządów Tomasza Szramy poziom infrastruktury sportowo-rekreacyjnej podniósł się. Również same kluby i stowarzyszenia odczuły to poprzez znacznie wyższe dofinansowania do swej działalności. Oborniki na boisko przy ul. Objezierskiej otrzymały zewnętrzne wsparcie finansowe. Tylko, że to jest kwota ok. 1 mln zł. Gmina na ten projekt będzie musiała wysupłać blisko 2 mln zł. Nie wszyscy radni są do tego przekonani, gdyż jest wiele innych potrzeb.

Za realizacją przemawia prestiż. Królowa sportu, a więc lekkoatletyka, zawsze cieszy się dużą popularnością. W powiecie obornickim brakuje takiego obiektu. Generalnie wszystkie powiaty w Wielkopolsce takowy posiadają. Oborniki na tej mapie są białą plamą. 

Drugim czynnikiem przemawiającym za wykonaniem teraz projektu jest duże prawdopodobieństwo nie pozyskania środków na taki cel. Ministerstwo Sportu bowiem nie planuje na razie więcej wspierać tego typu inwestycji. Czas pokaże czy tak się stanie faktycznie. Utrata miliona złotych byłaby więc dużą stratą.

Jest jeszcze szansa na dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Tutaj jest możliwość pozyskania 25% wartości inestycji. To byłoby znaczące wsparcie.

Poznański AWF już zadeklarował opłacenie trenera, który poprowadzi przez 2 godziny w tygodniu zajęcia lekkoatletyczne.

Oświetlony obiekt to gwarancja bezpieczeństwa i możliwość korzystania z niego także w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok. W tym czasie wiele pań rezygnuje z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Przy Objezierskiej mogłoby to wyglądać inaczej.

Są też czynniki przemawiające przeciwko tej inwestycji. Lista projektów czekających na realizację jest długa. Szczególnie istotne są drogi. W samym temacie rekreacji jest też jeden ważny cel. Cały czas bowiem nie jest dokończony projekt na Żwirkach. Jest też długa lista życzeń ze strony szkół. SP2 podobnie jak i szkoły w Chrustowie i Maniewie liczą na swoje małe hale sportowe. Renowacji wymaga m.in. boisko w Rożnowie.

Najbliższe dni będą zapewne bardzo interesujące. Radni są bardzo podzieleni i trudno przewidzieć jaką podejmą decyzję.