fbpx

Suplementacja w sporcie pod lupą

suplementacja

 

Pojęcie suplementacji w sporcie pojawia się bardzo często, szczególnie wśród tych, którzy temat siłowni traktują bardzo poważnie. Niezależnie od tego, czy jest to trening redukcyjny, czy budujący masę mięśniową, efektem ma być wymarzona sylwetka. Osiągnięcie tego celu mają przybliżyć nam suplementy, które zwiększą wytrzymałość organizmu, poprawią kondycję czy przyspieszą regenerację po wysiłku. Czy wiesz jakie substancje są za to odpowiedzialne?

Skład przykładowego „wspomagacza” może wydawać się niejasny, szczególnie dla początkującego bywalca siłowni. Zrozumienie istoty ich faktycznego działania ułatwi charakterystyka substancji, stanowiących zwykle bazę większości suplementów. Na pierwszym miejscu pojawia się L-karnityna, substancja witaminopodobna, która pełni istotną funkcję w metabolizmie lipidów. Jej wysoka zawartość w organizmie może przyczynić się do zmniejszenia i zahamowania tworzenia się tkanki tłuszczowej. Wśród cech pojawia się również zwiększenie organizmu na wysiłek fizyczny, co jest cechą wyjątkowo pożądaną podczas wyczerpujących treningów siłowych. Co ciekawe, znaczna jej ilość dostarczana jest razem z pożywieniem, a największą zawartość L-karnityny charakteryzuje się mięso kangura.

Kolejnym składnikiem jest skoniugowany kwas linolowy, zwany inaczej CLA. Występujący jedynie w tłuszczu mlekowym kwas tłuszczowy, któremu przypisuje się działanie wspomagania odchudzania. Badania wykazały jego hamujące działanie na enzymy odpowiedzialne za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Ponadto zmniejsza przeciążenie organizmu poprzez zwiększenie jego wytrzymałości. Za wspomaganie wysiłku fizycznego w dyscyplinach wytrzymałościowych, w szczególności w kulturystyce odpowiedzialny jest również HCA, określany inaczej jako kwas hydroksycytrynowy. Nie bez powodu pojawia się również obok CLA i L-karnityny w wielu suplementach dla amatorów i zawodowych działaczy na siłowni.

To jasne, że zazwyczaj flagowym celem wizyt na siłowni jest poprawa stanu sylwetki w tym spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej czy zwiększenie masy mięśni. Nie należy jednak zapominać, że podczas treningów nawet najlepsza suplementacja nie zastąpi skutecznej diety odchudzającej, obfitującej w pełnowartościowe i zbilansowane posiłki.