fbpx

Z Obornik w Erllingen

Kwitnie współpraca międzynarodowa

W październiku 1997  roku przebywała w ówczesnym Zespole Szkół Rolniczych w Objezierzu z wizytą studyjną delegacja nauczycieli z Berufsbildende Schulen III  z Luneburga.  Wśród nich zaangażowany nauczyciel przedmiotów rolniczych i działacz sportowo- społeczny Hermann Kraake.


Okazało się, że jego pasją jest tenis stołowy, dlatego  nie było trudno nawiązać kontakty na niwie sportowej. Już w sierpniu 1999 przebywała  w Objezierzu i Obornikach drużyna męska z SC Ellringen na wspólnym turnieju tenisa stołowego. Związane wówczas przyjaźnie owocują aż do chwili obecnej współpracą i wymianą sportową.

Hermann Kraake wysłał już latem 20013 zaproszenie na ręce Stanisława Hyżyka - trenera  tenisa stołowego w powiecie obornickim na turniej sportowy i obchody jubileuszu 50 lecia miejscowego klubu sportowego SC Ellringen. Rok czasu trwała intensywna korespondencja   mailowa i łączność telefoniczna, aby odpowiednio  wspólnie przygotować się tego święta. W upalne piątkowe przedpołudnie 18.07.2014 wyruszono z Obornik w składzie: Stanisław i  Leszek  Hyżyk, Mariusz Roszyk, Aleksander Kujawski ( sponsor klubu "Warta  Oborniki"), Ryszard Liske i tłumacz Adam Maliński. Po przekroczeniu granicy w Kostrzyniu  i pokonaniu łącznie 530 km dojechano do celu gospodarstwa agroturystycznego  www.ferienhof-trapp.de, gdzie gości powitał gospodarz Hermann Kraake z małżonką Traute.

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku udano się do ozdobionej motywami w barwach  czerwono -białych sali, gdzie gromadziło się ponad 100 zaproszonych osób. Uroczystość  rozpoczęła się muzycznym akcentem  w wykonaniu miejscowego zespołu tanecznego Hotsprings pod opieką Johanny Kraake. Następnie prezes klubu SC Ellringen  Hermann Kraake powitał wszystkich przybyłych , w tym szczególnie sportowców z Obornik. Po przemówieniu prezesa klubu  małżeństwo Herzer wykonało kilka utworów wokalno- muzycznych i nastąpiły przemówienia oficjalnych gości: starosta luneburski Manfred Nahrstedt,  Dyrektor Gminy Zbiorczej Dahlenburg - Christoph  Maitzahn, Margot Kley- Powiatowy związek Sportowy w Luneburgu,  Michael Bitschkat - Powiatowy Związek Tenisa Stołowego  oraz  Stanisław Hyżyk, który przekazał portret Hermana Kraake wykonany przez Huberta  Hyżyka  i Adam Maliński, który przekazał listy gratulacyjne w imieniu starosty obornickiego Adama Olejnika i Burmistrza  Obornik Tomasza Szramy.

Po części oficjalnych przemówień goście mogli wysłuchać kolejne piosenki w wykonaniu małżeństwa Herzer. Jubileusz 50-lecia był okazją do wyróżnień zasłużonych dla działalności w klubie sportowym. Na zakończenie goście otrzymali jubileuszowe wydawnictwo będące kroniką minionych 50 lat o zostali zaproszeni na kolację.  Była też okazja do rozmów o dalszej, bardziej intensywnej współpracy szczególnie w dziedzinie sportowej wymiany młodzieżowej. W sobotnie przedpołudnie zwiedzano miejscowość Ellringen, w tym biogazelektrociepłownię, produkującą  energię elektryczną i cieplną, zaopatrując wszystkie gospodarstwa domowe w Ellringen przy wykorzystaniu  biomasy, kiszonki kukurydzy, zielonego żyta, buraków cukrowych, obornika i gnojowicy. Pomimo, iż biogazelektrownia znajduje się w odrębie wsi ,  nie było czuć żadnych przykrych zapachów  przy temperaturze ponad 33 stopni! Popołudniu rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej ( OSP)  FFW Ellringen i SC Ellringen - wzmocnionej  przez Mariusza Roszyka jako bramkarza i Ryszarda Liske  jako zawodnika w ataku.

Wieczorem wspólna kolacja i  zabawa taneczna  zakończyły pełen wrażeń dzień. W niedzielne przedpołudnie zwiedzano Ellringen podziwiającm.in. liczne i sprawne samochody oldtimer, w tym ponad 50-letni samochód ciężarowy Unimog. Od wielu lat OSP Ellringen organizuje w Ellringen na rozległych łąkach w miesiącu kwiecień  zjazdy samochodów i motocykli, kolejny zlot planowany jest na 19.04.2015 www.oldtimer-ellringen.dei www.facebook.com/oldtimertreffen Popołudniu rozegrano towarzyski turniej tenisa stołowego przy udziale 9 drużyn.  Najlepszymi okazały się drużyny Oborniki  i Oborniki/Głebokie oraz Bleckede i Hohnsdorf . Rywalizacja przebiegała w sportowej fair play atmosferze, której nie przeszkadzała  tropikalna temperatura. Po wręczeniu medali , pamiątkowej sesji fotograficznej , kolacji i pożegnaniu udano się do kraju. Do Obornik dojechano w poniedziałek  na godzinę 3.30 , a niektórzy z zawodników już o 5 godzinie rano musieli iść lub jechać do pracy.  Polak potrafi.

Można mieć nadzieję, że za dwa lata ugościmy zawodników z Ellringen i okolicy na jubileuszowym  XX turnieju o memoriał im. Kołodziejczyka.