fbpx

Kiedy sięgać po izotoniki?

Po napoje izotoniczne sięgamy coraz częściej. W sklepach znaleźć też można bardzo różnorodne propozycje. Tym samym można dopasować dodatek do swoich preferencji, a tym samym wpływać na samopoczucie, nawodnienie organizmu i równowagę elektrolitową. To szczególnie istotne w  czasie intensywnego wysiłku fizycznego i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. I dlatego właśnie napój izotoniczny powinien towarzyszyć nam na co dzień.

Jak działają napoje izotoniczne?

Najczęściej po izotoniczny napój węglowodanowy https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_NAWADNIANIE_ALE-RACE-258.html sięga się w czasie intensywnego wysiłku, podczas upałów czy też w sytuacji, kiedy może dojść do nadmiernej utraty wody. Co za tym idzie, tracimy również ważne elektrolity, spada wydolność organizmu, czujemy się osłabieni oraz dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej. Wśród napojów izotonicznych można znaleźć bardzo różne produkty. Po niektóre chętnie sięgają sportowcy, a także osoby starsze i dzieci w sezonie letnim. Wraz z potem traci się bowiem wodę oraz tak ważne elektrolity jak sód, chlor, potas czy magnez oraz niektóre witaminy. Nich niedobór jest bardzo niebezpieczny i dlatego tak ważne jest stałe nawadnianie.

Wybierz napój izotoniczny

Napój izotoniczny to kompozycja węglowodanów, która zawiera elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. I dlatego właśnie w czasie wysiłku fizycznego jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż woda. Dostarcza bowiem składniki mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, zapobiegające skurczom mięśni i przywracające równowagę płynów w organizmie. Napoje izotoniczne zawierają glukozę i sole mineralne. Dzięki temu sprawdzają się lepiej niż woda, sok czy ice tea, a szereg wariantów smakowych - pink grapefruit, white grapefruit, bitter lemon, sprawia, że bez problemu można znaleźć ulubioną propozycję. Łatwo można też przygotować domowy izotonik, który świetnie się sprawdzi w trakcie intensywnego wysiłku.

Co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Warto wybierać napoje o jak najlepszym składzie. Ważna jest ilość węglowodanów, która nie powinna być zbyt duża. Poza tym najskuteczniej będzie działa płyn o temperaturze 5-22ºC. Wówczas najlepiej będzie gasić pragnienie, a także dostarczy mikrosubstancje odżywcze oraz witaminy. Poza tym wówczas docenić można także walory smakowe. Szczególnie w trakcie uprawiania sportu  oraz w czasie upałów niezbędne jest dostarczanie cennych składników a nie tylko wody.