fbpx

Wielkopolska (u)trzyma się w Futsal Ekstraklasie

Red Dragons Pniewy i GI Malepszy Futsal Leszno to aktualni przedstawiciele piłki nożnej halowej z tego województwa. Zanim rozgrywki futsalu zostały zatrzymane oba zespoły walczyły o to, by w kolejnych sezonach fani mogli nadal ich oglądać w akcji.

W historii rozgrywek Futsal Ekstraklasy w Polsce wystąpiło 58 drużyn, które rozegrały choć jeden sezon na najwyższym szczeblu. W tym gronie było pięć drużyn z Wielkopolski. W obecnym sezonie region ten miał dwóch przedstawicieli i do momentu przerwania Futsal Ekstraklasy z powodu epidemii, wielkopolskie zespoły nie były faworytami zakładów bukmacherskich do zakończenia rozgrywek w ścisłej czołówce. Historia wielkopolskich drużyn w najwyższej lidze piłki nożnej halowej jest jednak bardzo ciekawa.

Zapisali się w tabeli wszech czasów

O zespołach z Pniew i Leszna jeszcze napiszemy, ale warto wspomnieć najpierw o drużynach, które kiedyś grały w Futsal Ekstraklasie. Pewnie tylko najwięksi kibice i pasjonaci pamiętają o Opale Gniezno. Klub ten w elicie rozegrał zaledwie dwa sezony. Miało to miejsce ponad dwie dekady temu, a dokładnie w latach 1995-1997. W drugim sezonie w elicie Opał Gniezno został nawet wicemistrzem Polski i tyle widziano tę drużynę na futsalowych parkietach. Miłość do piłki nożnej halowej w tym mieście próbował wskrzesić zespół KS Gniezno. Dłużej przygoda z Futsal Ekstraklasą trwała w wykonaniu Akademii Futsal Club Pniewy. Drużyna ta rozegrała dziewięć sezonów i aż trzy razy zdobywała tytuł Mistrza Polski w futsalu – w 2010, 2011 i 2012 roku. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i zespół musiał wycofać się z rozgrywek w sezonie 2012/13. – W związku z brakiem możliwości pokrycia kosztów związanych z występami w Ekstraklasie Futsalu w sezonie 2012 / 2013, Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury Fizycznej Akademia FC Pniewy podjął decyzję o nieprzystępowaniu do procesu licencyjnego i wycofaniu zespołu z rozgrywek. Pragniemy gorąco wszystkim podziękować za wieloletnią współpracę. Żałujemy, że z przyczyn od klubu niezależnych nie będziemy mogli dalej reprezentować Miasta i Gminy Pniewy oraz korzystać ze wsparcia społeczności lokalnej – poinformował wówczas media prezes klubu Cezary Pieczyński, który powstał w 1999 roku.

Nowe rozdanie w Futsal Ekstraklasie

Na szczęście sport nie lubi próżni i miejsce Akademii Futsal Club zajmuje obecnie zespół Red Dragons Pniewy. Klub ten powstał w 2005 roku, a 9 lat później awansował do Ekstraklasy. Ekipa z Pniew rozgrywa szósty sezon na najwyższym szczeblu rozgrywek. W połowie aktualnych rozgrywek Red Dragons utrzymywali się tuż nad strefą spadkową. Tyle samo punktów, lecz już miejsce w strefie spadkowej Futsal Ekstraklasy zajmuje zespół GI Malepszy Futsal Leszno. Klub ten istnieje od 2014 roku. W sezonie 2018/19 zespół z Leszna zajął pierwsze miejsce na zapleczu Futsal Ekstraklasy wygrywając 19 meczów, a tylko raz remisując i doznając dwóch porażek. W tym sezonie beniaminek zgodnie z oczekiwaniami walczył o utrzymanie. Wszystko wskazuje na to, że oba wielkopolskie kluby unikną degradacji, bo sezon Futsal Ekstraklasy raczej nie będzie wznowiony. Medale zostaną przyznane, ale nikt nie spadnie z ligi. W następnych rozgrywkach liga ma zostać powiększona, ale jaka będzie finansowa kondycja poszczególnych klubów, trudno w tej chwili przewidzieć.

Bukmacher na dłużej z futsalem

Na pewno ważną wiadomością dla wszystkich drużyn i kibiców piłki nożnej halowej w Polsce było przedłużenie umowy Futsal Ekstraklasy i zakładów bukmacherskich STS. Kontrakt zawarto do czerwca 2022 roku. Na jego mocy STS będzie przez kolejne ponad dwa lata oficjalnym bukmacherem najwyższej klasy piłkarskich rozgrywek halowych.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.