fbpx

Maty do jogi, czyli jak wybrać najlepszą?

W dzisiejszych czasach wiele osób wykonuje różnego rodzaju ćwiczenia. Ich podstawowym celem jest zazwyczaj utrzymanie albo też poprawa dotychczasowej formy. Jednym z bardzo popularnych schematów ćwiczeń jest joga. Warto jednak pamiętać, że wykonywanie ćwiczeń znacznie ułatwiają maty do jogi. To właśnie dzięki nim ciało spoczywa na nieco miększym niż "goła podłoga" podłożu, a podczas wykonywania ćwiczeń nie ślizgasz się. W jaki sposób wybrać idealną matę do jogi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy!

Maty do jogi, czyli co wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Wybierasz się na zakupy do sklepu sportowego? Nie ważne, czy online, czy tradycyjnego. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej maty do jogi warto zapoznać się z jej podstawowymi parametrami, zaletami, a także wadami.

Rozmiar maty

Wydaje się, że jest to jedno z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze kryterium wyboru jak najlepszej maty. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie i w jaki sposób będziesz wykonywał lub wykonywała ćwiczenia. Wiadomo, że im mata większa, tym (teoretycznie) lepsza. Dlaczego tylko teoretycznie? Rozmiar musisz dobra w taki sposób, aby pasowała ona do pomieszczenia, w którym zazwyczaj ćwiczysz. Jeśli będzie za duża, zaginała się na rogach. to wtedy niestety nie będzie spełniała swojej funkcji. 

Grubość materiału

To kolejne, po rozmiarze, bardzo ważne kryterium przy wyborze odpowiedniej maty do jogi. Tak naprawdę grubości maty zależy jej ciężar. Wydawałoby się więc, że im mata cieńsza, tym lepsza, bo jest lżejsza i tym samym łatwiej ją przenieść... Nic bardziej mylnego! Idealna grubość maty to 5-6 mm. Dopiero wtedy zapewni ona możliwie największą izolację kolan od podłoża, które podczas wykonywania wielu ćwiczeń naprawdę cierpią!

Przyczepność

Jeśli mamy już wybrany rozmiar oraz grubość materiału, warto zwrócić uwagę na przyczepność kupowanej przez nas maty do jogi. Oczywiście o tym parametrze przede wszystkim decyduje materiał, z jakiego zrobiona jest mata. Największym stopniem przyczepności charakteryzuje się naturalny kauczuk. Pozostałe materiały zazwyczaj muszą się odpowiednio wyrobić, aby cechowały się dobrą przyczepnością.  

Ciężar maty do jogi

Jak już wspomniano wcześniej o ciężarze decyduje przede wszystkim grubość maty. Niemniej jednak warto zaznaczyć, iż wybór odpowiedniej maty jest ściśle związany z jej konkretnym przeznaczeniem. Jeśli chcemy wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń w domu - wcale nie musi być lekka. Jeśli natomiast pragniemy chodzić z nią co tydzień lub kilka razy w tygodniu na treningi - może warto pokusić się o coś lżejszego. 

W jaki sposób wybrać odpowiednią matę? 

Maty do jogi są naprawdę różne. Powyżej nie został wspomniany jeszcze jeden parametr - a mianowicie jej wygląd. Z punktu widzenia technicznego nei wydaje się on nadzwyczaj ważny, jednak to właśnie na tej macie osoba ćwicząca będzie spędzała cały czas ćwiczeń. Z tego powodu warto wybrać matę, która się po prostu podoba, a nie koniecznie jest aktualnie w sklepie. Bardzo duży wybór profesjonalnych mat do jogi można znaleźć w sklepie internetowym https://utupluti.pl. Wszystkie sprzedawane tam maty do jogi cechują się wysoką jakością wykonania, dzięki czemu nie musisz sam lub sama analizować wszystkich parametrów.