fbpx

Coraz więcej udogodnień dla rowerzystów w Poznaniu

Jednoślady zdobywają coraz większą popularność nie tylko wśród sportowców. Korzyści płynące z poruszania się rowerem dostrzegają także osoby chcące spędzić aktywnie czas, dojechać na spotkanie czy zorganizować miejską wycieczkę w towarzystwie rodziny lub znajomych. Jakie udogodnienia czekają na miłośników dwóch kółek w stolicy Wielkopolski?

Bezpłatne parkingi dla rowerzystów

Jazda rowerem nierozerwalnie łączy się z koniecznością parkowania jednośladu. Zostawianie roweru w miejscach, które nie są do tego celu przeznaczone, niejednokrotnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia czy kradzieży. Aby nie narażać domowego budżetu na dodatkowe wydatki związane z konserwacją sprzętu, warto zapoznać się z listą bezpłatnych parkingów. Rowerzyści poruszający się po Poznaniu mogą zostawiać pojazdy w następujących strzeżonych punktach, zlokalizowanych przy parkingach buforowych poznańskiej Strefy Płatnego Parkowania:

  • ul. Maratońska (za Multikinem),
  • ul. Chwaliszewo (stare koryto Warty),
  • ul. Droga Dębińska (przy Akademii Wychowania Fizycznego),
  • ul. Głogowska (w pobliżu dworca Zachodniego),
  • ul. Pułaskiego (skrzyżowanie z ul. Księcia Mieszka I),
  • ul. Dolna Wilda (parkingi przy skrzyżowaniu z ulicami Chwiałkowskiego i Olimpijską).

Co więcej, w przestrzeni miejskiej, oprócz tradycyjnych stojaków rozmieszczonych w strategicznych punktach (m.in. ulice: Baraniaka, Umultowska, Chartowo), spotkać można również dwupoziomowe akcesoria, zlokalizowane na pętlach Junikowo i Górczyn, które mieszczą więcej pojazdów, zajmując jednocześnie mniejszą przestrzeń.

Stacje naprawy rowerów

W Poznaniu znajduje się także sporo stacji naprawczych, dzięki którym rowerzyści mogą samodzielnie poradzić sobie z drobnymi usterkami. W punktach tego typu są zazwyczaj podstawowe narzędzia, takie jak wkrętaki, klucze imbusowe, oraz nastawne i płaskie, łyżki do opon, pompki czy szczypce. Stacje naprawy jednośladów znajdują się m.in.:

  • przy pętlach: Dębiec, Górczyn, Ogrody,
  • przy dworcach autobusowych: Sobieskiego i Śródka,
  • przy centrum handlowym https://posnania.eu/uslugi (w okolicy wejścia głównego, stojaków rowerowych oraz w Alei Krzysztofa Komedy); co więcej, w obiekcie funkcjonuje także bezpłatna szatnia dla rowerzystów, w której znajdują się suszarki do odzieży i zamykane szafki.

Znakowanie poznańskich jednośladów

„Poznański rower - bezpieczny rower” to ukłon w stronę poznaniaków chcących maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo swoich dwóch kółek. Prewencyjna akcja Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu ma na celu zwiększenie szans na odzyskanie skradzionego lub zaginionego roweru. Na czym dokładnie polega? Sprzęt zostanie zarejestrowany w specjalnej bazie, a koordynatorzy projektu przydzielą mu indywidualny numer. Co więcej, na ramie umieszczona zostanie specjalna naklejka informująca o tym, że jednoślad będzie znajdował się w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów, a jego właściciel otrzyma dodatkowo plastikową kartę. Przystąpienie do programu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a wśród wymagań organizatorów znajdują się m.in. wytyczne odnoszące się do działania świateł, hamulców i sygnału dźwiękowego czy wieku przystępujących do programu.  

Ścieżki rowerowe

Liczba specjalnie wydzielonych dla rowerzystów pasów stale rośnie, a według założeń Programu Rowerowego na lata 2016-2022 finalnie mają one liczyć ponad 150 kilometrów. Korzystanie z powstałych już odcinków dedykowanych fanom poruszania się jednośladami ułatwia zaprojektowana przez Zarząd Dróg Miejskich specjalna mapa rowerowa (darmowe egzemplarze czekają na chętnych w siedzibie ZDM, mieszczącej się przy ul. Wilczaka 17). Stanowi ona cenną skarbnicę wiedzy przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby m.in. wiedzieć, w których miejscach dopuszczony jest ruch rowerowy, gdzie w przestrzeni miejskiej rozmieszczone są kontrapasy czy wspomniane wcześniej ścieżki rowerowe. Rowerzyści w Poznaniu mogą korzystać już m.in. z: tras przy ul. Grunwaldzkiej, Szamotulskiej czy wzdłuż ul. Witosa.