fbpx

Rafael Nadal - co wiemy o jego rakiecie tenisowej?

O tym, jak utalentowanym tenisistą jest Rafael Nadal wie chyba każdy. Jednak na czym polega jego fenomen? Czy wystarczy jedynie talent czy trzeba czegoś jeszcze, aby osiągnąć taki sukces. Naszą uwagę zwrócił przede wszystkim fakt, że podczas wszystkich wygranych turniejów, hiszpańskiemu zawodnikowi towarzyszyła jedna rakieta, a mianowicie Babolat Pure Aero (Aeropro Drive). Co tak naprawdę o niej wiemy?

Odpowiednia waga, którą sportowiec zmieniał dwukrotnie, daje lepsze wyważenie ruchów, a aerodynamiczne widełki zmniejszają opór powietrza. Czy to właśnie ta rakieta jest tajemnicą sukcesu Rafaela Nadala? Jedno jest pewne, tenisista od lat gra taką samą rakietą i to właśnie z nią osiągał największe sukcesy.

Rafael Nadal, historia sukcesu

Rafael Nadal pochodzi z Majorki. Już jako 15 letni chłopiec wygrał swój pierwszy mecz na imprezie rangi ATP World Tour. Aktualnie znajduje się na drugim miejscu w prestiżowym rankingu ATP World Tour. Przez lata zdobył miano jednego z najwybitniejszych tenisistów wszechczasów. Zwyciężył 18 turniejów wielkoszlemowych, a także został mistrzem świata na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i Rio de Janeiro.

Jego atletyczna budowa ciała przy wzroście 185 centymetrów i wadze 85 kilogramów sprawia, że ogromna prędkość ruchu na korcie i ogromna siła wymachu nie mają sobie równych. Jedno jest pewne. Nawet najlepiej przystosowany sportowiec bez odpowiedniego sprzętu nie byłby w stanie osiągnąć takiego sukcesu. Odpowiednia rakieta tenisowa, ulubione buty do gry w tenisa i strój, w którego skład wchodzą proste koszulki tenisowe i szorty to dziś symbol Rafaela Nadala.

Rafael Nadal - idealna rakieta tenisowa

Już od początku kariery Rafael Nadal postawił na rakiety Babolat. Z początku były to modele Soft Drive, a potem Pure Drive. Następnie wspólnie z marką Babolat, sportowiec stworzył model którym gra do dziś, czyli Aeropro Drive. Mimo drobnych zmian kosmetycznych i wprowadzenia pewnych innowacyjnych rozwiązań, jej parametry są niezmienne. Różne modele rakiet tenisowych Babolat są dostępne w sklepie internetowym Amazing.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej sprzętowi stosowanemu przez sportowca. Rakieta tenisowa Babolat Aeropro Drive charakteryzuje się przelotem 16/19 (czyli posiada 16 strun w pionie i 19 w poziomie). Nadal korzysta z rakiety z rączką rozmiaru G2 (4 i 1/4 cala) z overgripem VS Original White. Waga rakiety dostępnej w sprzedaży wynosi 300 gram, jednak rakieta Rafalela Nadala waży dokładnie 311 gram.

Rafael Nadal, skąd wzięła się zmiana wagi rakiety

Dlaczego rakieta zawodnika pochodzącego z Hiszpanii jest inna od tej dostępnej w sprzedaży? Zmiany dokonał sam zawodnik. Polegała na dodaniu niewielkich ołowianych elementów w główce rakiety. Dzięki temu zawodnik uzyskuje znacznie większą siłę uderzenia. Duże znaczenie ma również jej naciąg. Ma on ośmiokątną strukturę, która pomaga zawodnikowi uzyskać topspin. Zazwyczaj rakiety Nadala naciągnięte są na 25 kg.

Rocznie Nadal zużywa od 24 do 32 rakiet. Co ciekawe, na najważniejsze turnieje nigdy nie wybiera „świeżych”, nigdy nie używanych modeli. Według sportowca znacznie lepiej gra mu się delikatnie używanymi rakietami i to właśnie im ufa bardziej. Sam zajmuje się również owijaniem rakiety. Używa do tego od lat niezmiennie owijaki Babolat.

Rafael Nadal talent czy sprzęt

Z jednej strony miliony ludzi na całym świecie nie może wyjść z podziwu nad sukcesem jaki osiągnął tenisista. Z drugiej, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy szukają klucza do sukcesu Nadala. Podczas gdy jedni chcą zaopatrzyć się w identyczny sprzęt, inni naśladują jego ubiór sportowy. Niewątpliwie koszulki tenisowe czy buty do gry w tenisa używane przez sportowca zyskały ogromną popularność.

Rafael jest godnym przykładem do naśladowania przez młodych sportowców na całym świecie. Choć można by spekulować czy sukcesy i wygrane na najważniejszych turniejach, jak Roland Garros czy igrzyska olimpijskie są zasługą niekwestionowanego talentu tenisisty czy też odpowiednio dobranego sprzętu, jedno jest pewne. Rafael Nadal wciąż pozostaje jednym z najlepszych tenisistów na kortach ziemnych w historii.