fbpx

W sobotę zapraszamy na dożynki do Żernik

Obornickie gminne święto plonów odbędzie się w sobotę 8 września w Żernikach.

Za nami gminne dożynki w Gorzewie i Żernikach. Gminy Ryczywół i Rogoźno zorganizowały święto plonów w 2 minionych sobotach. 8 września przeniesiemy się do gminy Oborniki. Gospodarzem będą Żerniki. Na dożynki zaprasza Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Przed nami Dożynki Gminne 2018. Ten piękny, ludowy zwyczaj zaświadczający o bogatej tradycji polskiej wsi jest rokrocznie niezwykle ważnym wydarzeniem dla mieszkańców naszej gminy, to również często jedyna okazja, aby wspólnie z obornickimi gospodarzami z cieszyć się z pomyślnego zakończenia żniw. Dlatego zachęcam wszystkich do uczestniczenia w tym wyjątkowym święcie. Zapraszam całe rodziny, zapewniając, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będą wspaniałe atrakcje dla dzieci i ciekawe prezentacje dla nieco starszych oraz dużo dobrej zabawy dla wszystkich.

Zapraszam do Żernik! – Burmistrz Obornik Tomasz Szrama

Program:

  • 14:00 Msza św. dziękczynna
  • 15:30-17.00 Obrzęd „A w Żernikach Dożynki”
  • 17.15-24.00 „Jak się bawić, to się bawić” – program artystyczny, koncerty, konkursy
  • plakat dożynki

 

W przeszłości Żerniki były najprawdopodobniej osadą służebną „żerdników” i należały do grodu obronnego w Radzimiu. Pierwsza wzmianka źródłowa na temat wsi pochodzi z 1396 roku. Osada należała wówczas do Jaśka Szyrnickiego i nazywana była: Szyrnyky, Syrnyky lub Zyrnyki. W połowie XVIII wieku we wsi znajdowała się już obszerna, dwuizbowa karczma z sienią pośrodku. W połowie XIX wieku Żerniki wchodziły w skład domeny Józefa Grabowskiego z Łukowa. Folwark składał się z 4 domów i 75 mieszkańców. Do dziś zachował się jeden pamiętający tamte czasy czworak.

Najnowsza historia Żernik zaczyna się w 1939 roku. Wówczas miała miejsce parcelacja majątku. W Żernikach wydzielono 12-hektarowe działki pod gospodarstwa.   Najliczniejsza grupa osadników dotarła tu aż z okolic Krakowa.   Na ziemiach Wielkopolski obiecywano im dobre warunki życia: mogli zaciągać kredyty na zakup ziemi z możliwością spłaty w ciągu 25 lat, czekać tu na nich miały gospodarstwa z domem, stajnią i stodółką. Kiedy osadnicy przyjechali do Żernik, we wsi były już stajnie i stodoły, ale nie stały jeszcze domy. Budowę „poniatówek” zahamowała wojna. Osadnicy znaleźli się w trudnym położeniu. Część nowych mieszkańców Żernik trafiła jako robotnicy przymusowi do pracy w majątku w Łukowie, a resztę Niemcy wysiedlili w rodzinne strony. Do gospodarstw wprowadzili się Niemcy. Po wojnie osadnicy powrócili do wsi i objęli swoją ziemię. Ich potomkowie do dziś prowadzą tu gospodarstwa. Mieszkańcy wsi do 1956 roku żyli w prowizorycznych barakach. Dopiero po okresie gomułkowskiej odwilży zaczęło się budowanie domów. Mieszkańcy Żernik przez wiele lat zmuszani byli do założenia spółdzielni rolniczej lub zrzeczenia się ojcowizny na rzecz pegeeru. Nie ulegli jednak naciskom. W Żernikach w 1980 r. powstała jako pierwsza w gminie “Solidarność” Rolników Indywidualnych. Należała do niej prawie cała wieś. Mieszkańcy Żernik wielokrotnie wykazywali się odwagą, stając w obronie swoich wielopokoleniowych gospodarstw. Jednym z takich działań było na przykład ustawienie we wsi w 1000-letnią rocznicę chrztu Polski drewnianego krzyża. Krzyż w wielkiej konspiracji został przygotowany przez trzech pomysłodawców akcji: Stanisława Mamola, Franciszka Wałęgę i Czesława Otto. Wkopany nocą, stoi do dziś.

Starostowie dożynkowi wzorem współczesnych rolników

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą starościna i starosta dożynkowi, którzy tego dnia są przedstawicielami wszystkich rolników, dziękujących za obfitość pól i sadów.  Tę zaszczytną funkcję podczas tegorocznego święta plonów objęli gospodarujący w Żernikach Katarzyna Szacik oraz Stanisław Kołodziej.

 

Katarzyna Szacik wraz z mężem Tomaszem prowadzi gospodarstwo rolne, które w 1998 roku przekazali im rodzice. Nastawione jest ono głównie na hodowlę trzody chlewnej, lecz Państwo Szacikowie uprawiają też 80 hektarów ziemi. Pani Katarzyna posiada rolnicze wykształcenie, a miłość do ziemi to prawdziwa rodzinna tradycja. Gospodarstwo stale się rozwija, a dzięki zaangażowaniu i zaradności właścicieli, którzy skutecznie pozyskali środki zewnętrzne wzbogaciło się o nowoczesny, wyspecjalizowany sprzęt. Pani Kasia to także lubiana sąsiadka i zaradna pani domu, mama dwójki dzieci. W okolicy od lat znana również jako lektorka w łukowskiej parafii pw. św. Michała Archanioła.

Także w przypadku dożynkowego starosty tradycje rolnicze mają pokoleniową historię. Pan Stanisław Kołodziej swoje, dziś liczące 95 hektarów, gospodarstwo przejął od rodziców i prowadzi je z sukcesami już 25 lat. Jest samowystarczalne, ma bogaty park maszynowy i nowoczesne metody produkcji, specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej bydła opasowego. O sukcesie gospodarstwa Pana Stanisława decyduje w dużej mierze bogate doświadczenie, ale również posiadane wykształcenie rolnicze oraz otwartość na fundusze zewnętrzne. Wraz z żoną Lucyną postrzegani są jako wzorowi gospodarze, dobrzy rodzice oraz pomocni sąsiedzi.

Zespół „Maniewiacy” wywodzi się z Koła Gospodyń Wiejskich w Maniewie, które swój początek wzięło z Koła Włościanek założonego w 1919 roku przez księdza prałata Stanisława Krygiera z Maniewa.

W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Koło przekształciło się w zespół ludowy o charakterze wokalno-tanecznym. Misją zespołu jest zachowanie i kultywowanie lokalnych tradycji, upowszechnianie muzyki i kultury ludowej.

Zespół „Maniewiacy” występuje regularnie od września 2000 roku uświetniając imprezy kulturalne swojej wsi, gminy, powiatu i województwa. Do tradycji należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynkach wiejskich, gminnych, archidiecezjalno-wojewódzkich oraz prezydenckich. Zespół występuje podczas Dni Obornik, na targach „Polagra” w Poznaniu, na Wielkopolskich Targach w Sielinku i wielu innych imprezach. Brał również udział w Międzynarodowym Festiwalu Smaków na Starym Rynku w Poznaniu, występował w Niemczech i Holandii.

W 2017 roku zespołowi przyznano medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Początki zespołu „Rożnowianie” sięgają roku 1995 i są związane z organizowanym wówczas „Turniejem Wsi”. Od 1997roku zespół rozpoczął regularne próby i otrzymał nazwę: „Rożnowianie” – zespół folklorystyczny działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Rożnowie.

Członkowie zespołu to mieszkańcy wsi, animatorzy kultury i tradycji ludowej, którzy z ogromnym entuzjazmem i pasją wzbudzającą podziw kultywują folklor swojej Małej Ojczyzny. Już od ponad dwudziestu lat bawią żywą, wesołą muzyką, dzieląc się uśmiechem i życiowym optymizmem.

Urozmaicony repertuar, a przede wszystkim niezwykłe zaangażowanie członków zespołu sprawiły, że „Rożnowianie” uświetniając swymi występami imprezy dla własnego środowiska, z czasem zaczęli koncertować na terenie gminy, powiatu i województwa. Do tradycji należą występy na uroczystościach Święta Plonów – dożynkach wiejskich, gminnych i archidiecezjalno-wojewódzkich. Zespół występuje podczas Dni Obornik, na targach „Polagra” w Poznaniu, na Wielkopolskich Targach w Sielinku i wielu innych imprezach. W 2017 roku zespołowi przyznano medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

Obornicka Orkiestra Dęta jest kontynuatorką obornickich tradycji muzycznych pochodzących jeszcze z czasów dwudziestolecia wojennego. Obecnie funkcjonuje przy Obornickim Ośrodku Kultury. W listopadzie 1997 roku kapelmistrzem Obornickiej Orkiestry Dętej został Krzysztof Warguła – dyrygent, kompozytor, aranżer, instrumentalista. Absolwent dwóch prestiżowych uczelni: Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Był między innymi wieloletnim koncertmistrzem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Laureat wielu nagród muzycznych w konkursach ogólnopolskich. Uczestnik wielu projektów muzycznych; współpracował m.in. z Aleksandrem Maliszewskim, Zbigniewem Górnym, a w 2013 roku wziął udział w nagraniu płyty Hanny Banaszak. Stawiając w szczególności na młodzież i dzieci, w krótkim czasie powiększył skład orkiestry z kilkorga do kilku dziesięciorga czynnych muzyków. Wprowadził zespół Tamburmajorek, które urozmaicają koncerty Znacznie także rozszerzył repertuar, proponując swoim odbiornikom utwory różnych gatunków muzycznych: od Bacha po Jacksona.

 Zespół BRATHY

Grupa powstała w 2009 roku. W skład wchodzą bracia, Krystian i Mateusz. Nazwa pochodzi od liderów, są braćmi zatem BRATHY. Zespół zadebiutował piosenką, pt. „W Samotności”, do której teledysk nakręcony został w Chorwacji 2010 roku. Można ich zobaczyć i posłuchać w telewizji TVS w programie „Muzyczny Relax”, gdzie często zajmują wysokie miejsca na liście przebojów. Od 2009 roku powstawał nowy autorski krążek w stylu dance, który ukazał się z początkiem roku 2011. Muzyka i słowa są całkowicie autorstwa Brathów. Mają różnorodną tematykę począwszy od tytułowej samotności przez imprezę, wakacje, szaleństwo, miłość, rozstanie do tęsknoty. Grupa koncertuje po całej Polsce jak również bierze udział w festiwalach m.in.: I Festiwal Muzyki Popularnej i Disco Polo w Szamocinie, zdobywając nagrodę publiczności, na obornickiej scenie podczas WOŚP, gościnnie w Obornickim Ośrodku Kultury podczas przeglądu zespołów popowo-dancowych, kończąc tę imprezę swym koncertem.W 2018 r.  członek grupy, Krystian, brał udział w konkursie muzycznym telewizji Polo TV  „Disco Star” i doszedł bardzo daleko.W repertuarze zespołu każdy znajdzie coś dla siebie., tak dorośli jak i dzieci. Na koncertach  prezentują własne kompozycje oraz przeboje znanych polskich wykonawców. Koncert Brathów zapewni Państwu mile spędzony czas, humor, zabawę oraz świetną muzykę.

DJ Seba

Muzyką interesował się od zawsze, to jego pasja. Jak wspomina – pierwsze zabawy grał już w szkole podstawowej. Nie ma idola na którym się wzoruje, a słucha różnych wykonawców. Ciągle wyszukuje nowych kawałków, aby zadowalać ludzi swoją muzyką. W swojej pasji zawsze stara się być sobą.

Do Żernik z Obornik będą kursowały autobusy komunikacji miejskiej.

komunikacja na dożynki żerniki 2018