Przejdź do głównej treści

W Marlewie upamiętnią śmierć Przemysła ll

| eoborniki.pl, powiat obornicki | Zapowiedzi kultura

w marlewie upamietnia smierc przemysla ll

10 lutego po raz kolejny w Marlewie pod Rogoźnem rozpalone ognisko na cześć króla Przemysła II.

W małej wsi pod Rogoźnem, upamiętnia się śmierć króla Przemysła II. Pod ogromnym, starym dębem spotykają się miłośnicy historii aby wspólnie uczcić miejsce, gdzie według legendy 8 lutego 1296 roku, a więc 722 lata temu, z rąk margrabiów brandenburskich zginął monarcha Polski.

Jak mówi legenda, około 4 nad ranem, na zamek kasztelański w Rogoźnie, od strony Czarnkowa nadjechała grupa ludzi pod dowództwem Jakuba Kaszuby. Ich zadaniem było wywiezienie króla na tereny Brandenburgii. Napastnicy łatwo dostali się do środka, gdyż straż mająca chronić króla spała po obficie zakrapianej biesiadzie. Król usiłował się bronić, jak mówią kronikarze, powalił a nawet zabił kilku z nich, ale został pojmany i uprowadzony. Rannego Przemysła wrzucono na konia i porwano. Król prawdopodobnie został zabity w miejscu, gdzie dziś rośnie olbrzymi dąb w Marlewie.

O tragedii jaka rozegrała się 8 lutego 1296 r. w Rogoźnie przeczytać można w prastarym „Roczniku wielkopolskim”. Przemysł II, koronowany król Polski, ostatni z wielkopolskich Piastów padł ofiarą zamachu, którego inicjatorów i wykonawców dziś, po przeszło siedmiu wiekach nie można określić z całą pewnością. Historycy wskazują jednak na zagrożonych rosnącą potęgą Przemysła margrabiów brandenburskich oraz wielkopolskie rody Nałęczów i Zarębów. Udział margrabiów potwierdzają źródła niemieckie, w tym kroniki Henryka z Herfurdu i Detmara z Lubeki. U tego ostatniego można też wyczytać, że w zamach na życie króla prawdopodobnie zamieszana była jego trzecia zona Małgorzata Brandenburska.

Miejscem napaści na Przemysła II było jedno z jego ulubionych wielkopolskich miast – Rogoźno, do którego często przybywał, w którym wzniósł modrzewiowy zamek i wreszcie w dniu 24 kwietnia 1280 roku nadał przywilej lokacyjny.

Pierwsze spotkanie „pod dębem” miało miejsce w 1996 roku, kiedy obchodzono 700  rocznicę śmierci króla. Wtedy, podczas jubileuszowych uroczystości ogromny dąb nazwano imieniem Przemysła II. Stanęła tam też drewniana tablica pamiątkowa, pod którą co roku na ogromnym głazie zapala się znicze symbolizujące kolejne spotkania.

spotkanie pod debem

 

 

 

OOK zaprasza dzieci przedszkolne do udziału w etapie gminnym Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków.
Mateusz Ziółko zaśpiewa 24 maja w Rogoźnie. Dostępne są już bilety na jego koncert.
Tradycyjne topienie Marzanny w Jaraczu odbędzie się w tym roku w najbliższą niedzielę 23 marca 2025.
15 marca o godzinie 16:00 w Ośrodku Kultury w Rogoźnie odbędzie się spektakl teatralny dla dzieci – "Szałaputki" w wykonaniu "Teatryle"!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki zaprasza na spotkanie z Joanną Bononowicz.
W czwartek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki zagra duet Michał Siekierski - Antoni Żuromski.
Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole zaprasza na spektakle teatralne w lutym i marcu.