fbpx

W niedzielę zapraszamy na jarmark św. Wita do Rogoźna

XXII jarmark sw. Wita w Rogoznie

W niedzielę 11 czerwca zapraszamy wszystkich na jarmark św. Wita do Rogoźna.

Jutrzejszy kiermasz będzie już XXII edycją. Na Placu im. K. Marcinkowskiego przeniesiemy się do średniowiecza. Stanie sie to za sprawą licznych stoisk, ale i tez inscenizacji. Będzie pokaz walk, ale i także turnieje. Zespoły muzyczne także stworzą atmosferę tamtych odległych lat.

Jarmark rozpcoznie się o godz. 14:00. Zapraszamy na niego w imieniu Rogozińskiego Centrum Kultury oraz władz Rogoźna z burmistrzem Romanem Szuberskim na czele. Szczegóły jutrejszego święta poniżej.

Kim był św. Wit? (za wikipedia.org)

Wit był synem pogańskiego Sycylijczyka Gelasa, który piastował godność senatora miasta Mazzara (Mazara del Vallo), ale Wit wychowany został w duchu chrześcijańskim przez jego piastunkę Krescencję i jej męża Modesta. Gdy Wit miał siedem lat (według niektórych podań dwanaście), jego ojciec dowiedział się o wierze syna i usiłował go od niej odwieść schlebianiem i pogróżkami, a gdy to nie odniosło skutku, postawił go przed namiestnikiem. Chłopiec, mimo użycia tortur, nie porzucił Chrystusa i ostatecznie został przekazany cesarzowi Dioklecjanowi. Ten według podań rzucił go na pożarcie lwom, ale Wit uczynił przed zwierzętami znak krzyża, a te położyły się uległe przed nim.

Święty Wit został ugotowany w kotle z wrzącym ołowiem, a następnie rzucony dzikim zwierzętom i rozciągany na katowni.

Wit jest patronem aktorów, aptekarzy, epileptyków, histeryków, górników, taksówkarzy, karczmarzy, zwierząt. Jest patronem Czech i Saksonii, a także wielu miast, szczególnie w Austrii i Bawarii.

Czczenie Świętego Wita jest także bardzo ważne dla Serbów, którzy obchodzą Dzień Świętego Wita.