fbpx

Początek roku w OOK.

styczen ook

Styczeń w OOK zapowiada się dość ciekawie, można by napisać: dla każdego coś miłego. Zapraszamy do zapoznania się z opisem.

 „Nocna Zmiana Bluesa”, to najpopularniejszy polski zespół bluesowy założony w 1982 roku przez Sławka Wierzcholskiego. 34 lata nieprzerwanej działalności to pasmo sukcesów. Wydali 28 płyt /3LP, 4DVD i 21CD/, ponadto w dorobku mają nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m. in. Charlie Musselwhite i Louisjana Red oraz koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B. Kinga /Warszawa 1996/ czy „Blues Brothers” /Norynberga 1989/.

34 lata działalności zaowocowały wypracowaniem niepowtarzalnego, własnego stylu bazującego na instrumentach akustycznych. Wypracowany styl jest mieszaniną bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek Wierzcholski jest autorem całego repertuaru grupy z czego największymi przebojami stały się takie utwory jak: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.

 Bogatą historię zespołu zawiera książka autorstwa Mariusza Szalbierza i Jana Skaradzińskiego „Chory na bluesa”. Drugim wydawnictwem będącym analizą fenomenu „Nocnej Zmiany Bluesa” jest książka „Cały ten blues – przypadek Sławka Wierzcholskiego” autorstwa Mirosława Pęczaka.

 Zespół występuje w składzie:

-Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna

-Marek Dąbrowski – gitara

-Piotr Dąbrowski – gitara basowa

-Witek Jąkalski – gitara

-Grzegorz Minicz – perkusja

Na bluesa najwyższej próby zapraszamy 20 stycznia br. godz.19.00

Cena biletu 28zł

W ramach zainaugurowanego w zeszłym roku cyklu „Na spotkanie kultur” kolejne edycje cyklu poświęcone będą kulturze żydowskiej. W programie pierwszego spotkania znajdzie się prelekcja profesora UAM w Poznaniu dra hab. Rafała Witkowskiego przybliżająca zarys dziejów Gminy Żydowskiej w Obornikach.

Ponadto gościem wieczoru będzie polska działaczka społeczności żydowskiej a od 1999 roku Przewodnicząca Filii Poznańskiej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Alicja Kobus. Prelekcja Alicji Kobus nosi tytuł  „Życie Żydów w Poznaniu i Wielkopolsce”.

Kolejnym punktem będzie występ zespołu „Trio Taklamakan”. O sobie mówią że reprezentują „folkowy nurt muzyki klasycznej” . Wśród muzycznych fascynacji zespołu znajdują się: ogniste czardasze, rytmiczne tańce bałkańskie, melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga. Zespół tworzą: Jan Romanowski-skrzypce, Andrzej „A3” Trzeciak-wiolonczela oraz Michał Karasiewicz-fortepian.

Propagatorka kultury żydowskiej Grażyna Estera Kafka odkryje tajniki kuchni żydowskiej.

Na spotkanie z kulturą żydowską zapraszamy 29 stycznia br. godz. 17.00

Wstęp wolny

Nie słabnącym powodzeniem wśród obornickiej publiczności cieszą się koncerty w wykonaniu solistów scen operetkowych. Za nami już ponad czterdzieści takich koncertów przy 100 albo prawie 100 procentowej frekwencji na widowni. Julia Litvinova, Daria Litovczenko, Dymitro Foszczanka i Vladimir Holkin soliści Narodowego Teatru Operetki Kijowskiej wystąpią w Obornickim Ośrodku Kultury.  „Miłość to niebo na ziemi”, „Wielka sława to żart”, „Zejdź do gondoli”, „Co się dzieje, oszaleję” czy „Usta milczą, dusza śpiewa” to tylko nieliczne tytuł utworów które usłyszymy w wykonaniu gości z Kijowa.

Na „Koncert Karnawałowy” zapraszamy 30 stycznia br. godz.18.00

Cena biletu 25zł i 27zł

Teresa Werner po raz trzeci w Obornikach.  Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczęła od występów na szkolnych uroczystościach i akademiach. Brała udział w wielu konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia. W wieku 16 lat zdała egzamin do Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”. Koncertowała w wielu krajach  m. in. w Japonii, Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Występowała na największych scenach świata takich jak: Carnegie Hall czy Broadway. W 1991 roku zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Ludowej w Republice Południowej Afryki odbywającym się w Johannesburgu. Całe dotychczasowe życie zawodowe artystki to praca w Zespole „ŚLĄSK”.   Kolejny, nowy etap w muzycznej karierze artystka, realizuje z dużym powodzeniem .

Teresa Werner to gwiazda muzyki rozrywkowej, szczególnie popularna na Śląsku. Takie piosenki jak: „Miłość jest piękna”, „Dałabym Ci dała” czy „Kocham swoje morze” to już szlagiery. Są one często emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych.  Artystka do Obornik przyjedzie z zupełnie nowym programem ale z pewnością usłyszymy też dobrze znane piosenki.

Na koncert zapraszamy 5 lutego br. godz. 16.00

Bilety w cenie 50zł

Bilety do nabycia w sekretariacie Obornickiego Ośrodka Kultury w Obornikach przy ul. Armii Poznań 18. Bliższe informacje pod numerami telefonów 606 600 494 / 61 29 61 424.