fbpx

OOK, kwietniowe propozycje filmowe.

filmy

Cykl „Filmowe Piątki” na dobre zagościł w Obornickim Ośrodku Kultury i ma swoich stałych odbiorców  a  szeroka gama proponowanych filmów sprawia iż piątkowe seanse mają coraz więcej zwolenników. Myślą przewodnią w doborze filmów na kwiecień było przedstawienie produkcji z różnych stron świata. Oto one:

8 kwiecień 2016 rok „TIMBUKTU” /produkcja 2014 – Francja, Mauretania/.

Akcja "Timbuktu" dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści i narzucają mieszkańcom islamistyczny reżim. Nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać, ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów. Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną od niego przedstawiciele nowego reżimu. Scenariusz napisali  Abderrahmane Sissako i Kessen Tall, film wyreżyserował Abderrahmane Sissako a w rolach głównych występują: Ibrahim Ahmed, Toulou Kiki, Abel Jafri, Fatoumata Diawara, Hichem Yacoubi, Kettly Noël i inni.

15 kwiecień 2016 rok „PIETA” /produkcja 2012 – Korea Południowa/.

Gang-do (Jung-Jin Lee) trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son (Min-soo Jo ). Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, odrzuca Mi-son, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son… 

Scenariusz i reżyseria Ki-duk Kim, obsada: Min-soo Jo, Jung-Jin Lee, Gi-hong Woo,  Eunjin  Kang, Jae-ryong Jo, Joon-seok Heo, Se-in Kwon i inni.

29 kwiecień 2016 rok „EL CLUB” /produkcja 2015 – Chile/.

Mała miejscowość na chilijskim wybrzeżu Pacyfiku. Czterech księży wraz z siostrą zakonną pędzi tu spokojne życie, którego największym wydarzeniem są gonitwy, w których bierze udział ich chart. Spokój grupy przerywa samobójstwo nowo przybyłego księdza, który nie wytrzymuje oskarżeń rzucanych na niego publicznie przez tajemniczego mężczyznę. Dla wyjaśnienia tej zagadkowej sytuacji kuria przysyła ojca Garcię, rzutkiego jezuitę, który rozpoczyna śledztwo. Co spowodowało, że grupka duchownych znalazła się na wygnaniu na dalekiej prowincji? Czy oskarżenia pod adresem księdza-samobójcy były prawdziwe? I wreszcie, czy kościelnemu detektywowi rzeczywiście zależy na odkryciu prawdy?                            

Scenariusz: Guillermo Calderón, Daniel Villalobos i Pablo Larrain.          

Reżyseria: Pablo Larrain.                                                                          

Obsada: Roberto Farias, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Alejandro Goic, Jaime Vadell, Francisco Reyes i inni.

Wszystkie projekcje zaczynają się o godzinie 19.00. Bilety w cenie 6 i 8 złotych do nabycia w sekretariacie OOK lub przed seansem.