fbpx

OOK. „Filmowe Piątki” ciąg dalszy.

film

W znanym już cyklu „Filmowe Piątki”, projekcie Obornickiego Ośrodka Kultury odbyło się już kilka projekcji filmowych, w tym projekcja filmu niemego z podkładem muzycznym granym na żywo.

W ramach tego cyklu odbyło się też spotkanie ze znawcą filmu i kina doktorem Wiesławem Kotem. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie cyklem Obornicki Ośrodek Kultury przygotował dla kinomanów kolejne propozycje.

29 styczeń 2016 rok. ”PODRÓŻE NA STO STÓP” /produkcja 2014 -  Indie, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie/.

Bohaterami filmu są członkowie rodziny z Bombaju, która zostaje zmuszona do wyemigrowania ze swojego kraju. Przypadek sprawia, że trafiają do niewielkiego francuskiego miasteczka, gdzie otwierają restaurację z indyjską kuchnią. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że po drugiej stronie drogi swoją restaurację z gwiazdką Michelin prowadzi dystyngowana Madame Mallory. Zderzenie obu światów i różnych podejść do kuchni będzie zasadniczym tematem filmu. Film jest też opowieścią o uniwersalnym języku komunikacji. Dlatego pozornie diametralnie różne światy Madame Mallory i rodziny Hassana łączą się ostatecznie w międzykulturową hybrydę – stonowana kuchnia francuska z wyrazistą kuchnią indyjską. Scenariusz napisał Steven Knight, film wyreżyserował Lasse Hallström a w głównych rolach wystąpią Helen Mirren, Charlotte Le Bon, Om Puri i Manish Dayal.

12 luty 2016 rok. „STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW” /produkcja 1989 – USA/.

Dla wielu osób dorastających na początku lat 90 był to kultowy film. Budził tęsknotę za autorytetem, przewodnikiem po dorosłości, który zamiast przycinać nas do standardów konsumpcyjnego stylu życia, pozwalałby rozwinąć skrzydła indywidualizmu. John Keating w znakomitej interpretacji Robina Williamsa to nauczyciel ideał, o którym większość widzów mogła tylko pomarzyć. Jego pełne pasji, nieortodoksyjne metody nauczania wzbudzały zazdrość, kiedy porównało się to z szarą rzeczywistością typowej uczelni. Oglądając film  można było odnieść wrażenie, że nie ma tak naprawdę nudnych przedmiotów, są jedynie nudni ludzie, którzy nie potrafią obudzić w nas pasji. Czy po 25 latach od premiery film zrobi na Was takie samo wrażenie? Sprawdźcie sami. Scenariusz Tom Schulman, reżyseria Peter Weir, obsada Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke, Josh Charles, Gale Hansen i inni.

26 luty 2016 rok. „ONCE” /produkcja 2006 – Irlandia/.

Film fenomen. Mała produkcja z Irlandii stała się wydarzeniem festiwalu filmów niezależnych w Sundance, zjednując sobie sympatię zarówno widzów jak i krytyki. Jest to kameralna opowieść, która staje się ważnym elementem czyjejś emocjonalnej biografii. Współczesny Dublin i dwoje samotnych. On, lider grupy The Frames  jest ulicznym muzykiem, ona rewelacyjna debiutantka  jest czeską emigrantką i samotną matką. Oboje są na życiowym zakręcie, i oboje mają wspólną pasję jaką jest muzyka. A sceną może być dla nich wszystko - ulica, studio nagraniowe czy sklep. Scenariusz napisał i film wyreżyserował John Carney w role głównych bohaterów wcielili się Glen Hansard i Markéta Irglová.

11 marzec 2016 rok. „PILECKI” /produkcja 2015 – Polska/     

Jest to fabularyzowany dokument mówiący o Witoldzie Pileckim rotmistrzu kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizatorze ruchu oporu w K L Auschwitz. Władze komunistyczne Polski Ludowej skazały rotmistrza  Pileckiego na karę śmierci wykonaną w 1948 roku.
O swoim ojcu opowiada Andrzej Pilecki. Reżyseria Mirosław Krzyszkowski, w filmie występują: Andrzej Pilecki, Marcin Kwaśny, Małgorzata Kowalska i Piotr Głowacki. 

18 marzec 2016 rok „DELICATESSEN” /produkcja 1991 – Francja/.

"Delicatessen" to dziejąca się w niedalekiej przyszłości, surrealistyczna opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy. Wszyscy są klientami znajdujących się na parterze delikatesów, których zapasy w mięso rosną wraz ze zniknięciem kolejnego lokatora kamienicy. Pewnego dnia do kamienicy przybywa Louison ,  młody bezrobotny artysta cyrkowy, którego właściciel kamienicy
i delikatesów zatrudnia jako złotą rączkę. Czy przed rzeźnickim nożem uchroni go miłość Julie, córki bezwzględnego rzeźnika? Reżyseria Jean-Pierre Jeunet i Marc Caro. Scenariusz Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro i Gilles Adrien. W rolach głównych występują: Dominique Pinon jako Louision-bezrobotny cyrkowiec, Marie-Laure Dougnac jako Julie Clapet-córka rzeźnika i Jean-Claude Dreyfus jako Clapet-rzeźnik.

Wszystkie projekcje zaczynają się o godzinie 19.00. Bilety w cenie 6zł/8zł do nabycia w sekretariacie OOK lub przed spektaklem.

Zapraszamy na spotkanie z X muzą!