fbpx

Piotr Bukartyk w Obornikach.

pb1

W Obornikach wystąpi pochodzący z Gorzowa Wielkopolskiego Piotr Bukartyk. Pisaż i śpiewak występuje na polskich scenach od lat 80-tych.

W 1980 roku zaczął występować na krajowych turniejach poezji śpiewanej. W 1982 i 1983 zajął pierwsze miejsce w Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych. W następnych latach zdobywał kolejne nagrody, m. in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 1985) oraz Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. W latach 90. wystąpił na festiwalu w Opolu (dwukrotnie), a w 1991 roku wygrał Kabareton. W latach 1991–1997 współpracował z kabaretem Pod Egidą.

Kariera muzyczna Bukartyka początkowo skupiała się na występach solowych, podczas których akompaniował sobie na gitarze akustycznej. W trakcie koncertów w niemal całej Polsce prezentował głównie autorski materiał, m. in. utwory "Mezalians prowincjonalny", "Ułożeni chłopcy", "Piosenka dla Wojtka Bellona" (żaden z tych utworów nie doczekał się wydania na płycie).

Pierwszy album Piotr Bukartyk nagrał dopiero w 1997 roku, czyli niemalże dwie dekady po rozpoczęciu kariery. Album nosił tytuł "Szampańskie wersety" i został wydany przez Sony Music Polska. Muzyka na płycie znacznie odbiegała od twórczości, z którą Bukartyk był do tej pory kojarzony - krążek zawierał 11 piosenek, będących parodiami znanych nurtów muzycznych. Album przyniósł artyście nominację do Fryderyka w kategorii dance i techno.

W 1998 roku Bukartyk rozpoczął współpracę z zespołem Sekcja. Jej efektem był wydany rok później album zatytułowany "Z głowy". Stylistycznie oscylował on wokół dosyć tradycyjnie pojmowanego rocka, ale teksty pozostały utrzymane w konwencji pół-poważnej, co można już zaobserwować po samych tytułach kompozycji, jak "Wino proste musi być" czy "Kaszana". Ten album nie odniósł jednak poważniejszego sukcesu i przeszedł niemal niezauważony.

Kolejną płytę "Ideały" Bukartyk nagrał w roku 2003 roku (premiera nastąpiła 31 stycznia 2004), a w radiowej Trójce promował ją utwór "Małgocha". W listopadzie 2007 premierę miał album "Live czyli 25 l wody w ustach", który jest zapisem koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej z 13 maja tego roku.

Bukartyk komponuje także utwory dla innych artystów - jego piosenki wykonywali m. in. Varius Manks, Mieczysław Szcześniak czy Andrzej Krzywy.

W karierze Piotra Bukartyka pojawia się także wątek aktorski. Od 2000 roku występował w przedstawieniu „ Jeździec Burzy” na deskach warszawskiego teatru Rampa. Bukartyk wcielił się w nim w postać Jima Morrisona.

Bukartyk udziela się także w radio. Od lipca 2007 do 2009 prowadził audycję Ładne kwiatki w Trójce. Występuje także w piątkowych audycjach Zapraszamy  do Trójki . Był także stałym gościem innych, prowadzonych przez Wojciecha Manna audycji, w których wykonywał piosenki-felietony. Muzyk ma także na koncie współpracę z Telewizją Polską (kanał I), w której w latach 1992-1994 prowadził program "Powrót bardów"   . Od roku 2012 wraz zespołem Szałbydałci występuje w programie Wojciecha Manna  „ Kocham to co lubię”, w którym odpowiada za oprawę muzyczną i tekstową.

Od 2010 roku prowadzi na Przystanku Woodstock warsztaty muzyczne w ramach Akademii Sztuk Przepięknych.

                                                                                                             (źródło WIKIPEDIA)

Ten nietuzinkowy artysta wraz z zespołem wystąpi  w Obornickim Ośrodku Kultury dnia 24 października o godzinie 19.00. Cena biletu 40zł. do nabycia w sekretariacie O.O.K. lub na www.ebilet.pl.

Serdecznie zapraszamy!

 pb2