fbpx

200. rocznica urodzin Antoniego Małeckiego

Za niespełna miesiąc, 16 lipca, przypada 200. rocznica urodzin Antoniego Małeckiego – urodzonego w Objezierzu wybitnego humanisty, filologa, literaturoznawcy, językoznawcy, dramaturga, historyka, heraldyka, slawisty, tłumacza, wydawcy, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lwowskiego oraz Uniwersytetu w Innsbrucku, wicekuratora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, członka austriackiej Izby Panów, posła na Sejm Krajowy Galicji.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach przygotowuje z tej okazji szereg działań upamiętniających swojego patrona. Jednym z nich jest utworzenie specjalnego portalu www.antonimalecki.pl przybliżającego sylwetkę tego wybitnego objezierzaniana. Na stronie można zaleźć biografię profesora Małeckiego, zapoznać się z jego dziełami, obejrzeć film dokumentujący nadanie imienia bibliotece oraz poznać zbiory związane z patronem, które od wielu lat gromadzi nasza instytucja. Na www.antonimalecki.pl można znaleźć również grafiki, ciekawostki oraz informacje o bieżących wydarzeniach.

Za miesiąc, dokładnie w dniu urodzin Antoniego Małeckiego, nastąpi otwarcie wystawy, która będzie prezentowana w Domu Kultury w Objezierzu od lipca do października 2021 roku. Więcej informacji na temat wystawy będzie można znaleźć na portalu.

Obchody jubileuszu patronatem objęli: Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Starosta Obornicki Zofia Kotecka.