fbpx

Wystawa ikon w Obornikach.

Wystawa ikon w Obornikach

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Początki kolekcja ikon zebrana w szamotulskim muzeum przypadają na 1994 rok. Muzeum zaczęło wtedy otrzymywać obiekty sztuki cerkiewnej zatrzymane przez służby celne przemytnikom na granicy. 

W skład zbioru wchodzą: ikony wykonane tradycyjną techniką, czyli temperą lub farbą olejną na desce – około 750 obiektów, metaloplastyka (ołtarzyki podróżne, krzyże i plakiety metalowe) – około 300 obiektów oraz tzw. drobnica (czyli małe medaliony wykonane techniką emalii) – 137 obiektów. Najmniejszą częścią zbioru są cerkiewne utensylia. Jest to zaledwie kilka lampek oliwnych i tzw. ręczników na ikony. Sporo ikon pochodzi z terenu Białorusi i Ukrainy. *)

W kościele pw. św. Krzyża w Obornikach prezentowana jest tylko część ikon z ogromnych zbiorów szamotulskiego Muzeum, zachęcamy bardzo do obejrzenia prezentowanej kolekcji. Atmosfera „małego kościółka” dodatkowo potęguje odczucia w trakcie oglądania ikon.

Organizatorem wystawy jest Biblioteka Publiczna oraz Parafia Miłosierdzia Bożego z Obornik. Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach 12.00 - 18.00 w dniach 20-27 kwietnia 2022 w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach. Wstęp bezpłatny.

 

*) źródło: https://www.smakizpolski.com.pl/wspaniala-kolekcja-ikon-zamku-gorkow/

foto: Bibliotek Publiczna Oborniki