fbpx

Powiatowy Przegląd Młodych Talentów „mikroFONIA 2017”.

mikrofonia

 

Przeglądy muzyczne dla młodzieży organizowane są w Obornikach od wielu lat, a już szósty  raz  pod hasłem „mikroFONIA”. Młodzi wykonawcy podzieleni są na dwie zasadnicze grupy; wokaliści i instrumentaliści, ponadto i tych i tych dzieli się na grupy wiekowe: I-III klasa szkoły podstawowej, IV-VI klasa szkoły podstawowej, gimnazjaliści i młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Wyłanianie uzdolnionych  zaczyna się od eliminacji gminnych. 

W tym roku do eliminacji obornickich zgłosiło się 32 instrumentalistów. Preferowanym instrumentem było pianino /22 osoby/ a poza tym keyboard /5 osób/, gitara/4 osoby/ i skrzypce /1 osoba/. Awans do udziału w przeglądzie na szczeblu powiatowym zdobyli: Aleksandra Wieczorek, Dorota Maszkowska, Martyna Muszak, Sara Marchewka, Maja Cichacka, Jakub Drosik, Jagoda Walkowiak, Michał Wojtczak, Wiktoria Gorońska, Oliwia Borysowska, Igor Szajstek, Zbigniew Janasek, Laura Chrzanowska, Weronika Michalak, Maria Pilarska, Maria Polarczyk, Amelia Nadstaga, Sara Gawlik i Klaudia Wicherek. Młodych instrumentalistów oceniało jury w składzie: Robert Stachowiak, Adam Lewicki i Piotr Wiza. Wszyscy członkowie jury to zawodowi muzycy.

Natomiast w grupie wokalnej udział wzięło 56 solistów i solistek, jeden duet i trzy zespoły wieloosobowe. W przeglądzie powiatowym wystąpią: Maksymilian Korzeniowski, Aleksandra Łój, Martyna Springer, Natasza Bajon, Wiktoria Kulupa, Amelia Steinke, Wiktoria Gorońska, Mikołaj Stachowiak, Kinga Kuczek, Aleksandra Leśnicka, Karolina Steinke, Klaudia Ignas, Martyna Kubiak, Julianna Stachowiak, Szymon Brzeziński, Daniel Dobiegała oraz zespoły wokalne: "HARMONIA", "TALDEO" i "ARDENTE". Młodych wokalistów oceniało jury w składzie: muzyk, animator kultury Honorata Dobrogowska, solista Teatru Muzycznego w Poznaniu Jan Galasiński oraz poznański pianista, kompozytor, aranżer Piotr Wiza.

W finale powiatowym wystąpiło 43 wokalistów i wokalistek oraz 4 zespoły wokalne, a wyróżnienia otrzymali: Franciszek Drzazgowski, Martyna Pyssa, Natasza Bajon, Sara Frankiewicz, Mikołaj Stachowiak, Wiktoria Kulupa, Kinga Kuczek, Aleksandra Bukowska, Karolina Steinke, Marta Kaniewska, Julianna Stachowiak, Dominika Nowald i Martyna Kubiak. Ponadto jury wyróżniło zespoły wokalne: „HARMONIA”, „TALDEO”, „ARDENTE” i „ZESPÓŁ RCK”.

Spośród 35 instrumentalistów występujących w finale powiatowym wyróżnienie otrzymali:

- Maja Cichacka grająca na keyboardzie
- Dorota Maszkowska, Michał Wojtczak, Wiktoria Gorońska, Oliwia Borysowska, Maria Pilarska, Maria Polarczyk, Amelia Nadstaga, Sara Gawlik i Klaudia Wicherek grający na pianinie
- Nikola Szramska i Laura Chrzanowska grające na gitarze
- Gabriela Borowiak grająca na bębnie diambe.
- Zuzanna Borowiak grająca na gitarze basowej
- Klaudia Majik, Jan Gintrowski i Jakub Majik trio gitarowe
- Kacper Koszny trąbka, Martyna Koszny klarnet i Kordian Nowicki saksofon altowy trio instrumentów dętych.

Jury w składach: Marzena Kurpisz, Janusz Muraszko i Piotr Wiza oceniało wokalistów a  Robert Stachowiak, Piotr Wiza oraz Adam Lewicki instrumentalistów.

 Należy dodać że w przeglądzie powiatowym wystąpili reprezentanci trzech gmin Powiatu Obornickiego. Młodzież która prezentowała się w tym finale pokazała że lubi śpiewać i grać i robi to coraz lepiej. Jurorzy podkreślali widoczny postęp w edukacji muzycznej u tych którzy kolejny raz wystąpili w przeglądzie. Wskazali również elementy na które należy położyć nacisk  w dalszej nauce muzykowania. Reasumując, potencjał  muzyczny jest i warto go wykorzystać.

Wszyscy wyróżnieni w finale powiatowym otrzymali zaproszenie do udziału w Koncercie Laureatów który odbył się 14 maja br. oczywiście w Obornickim Ośrodku Kultury. Całe przedsięwzięcie przygotował i nad nim czuwał Marcin Samolczyk.