fbpx

Andrzejki w OOK

ook andrzejki

 

 ...Andrzejki,  wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja czyli w nocy z 29 na 30 listopada . Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były  katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane, niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej /Andress/ i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga  Frejra dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności... /za wikipedią/

Organizowanie zabaw andrzejkowych w Obornickim Ośrodku Kultury to już tradycja. Przez wiele lat zabawy odbywały się w sali kameralnej. W tym roku po raz drugi imprezę zorganizowano w sali widowiskowej ośrodka ze względu na wyjątkowo duże zainteresowanie tą tradycyjną andrzejkową zabawą /bilety zostały sprzedane już w październiku/. Jak twierdzą organizatorzy tego wieczoru w OOK bawiło się ponad 100 osób.

Mimo że tradycja nakazuje organizowanie tego wieczoru w wigilię świętego Andrzeja to ze względów praktycznych często odbywa się ona w ostatnią sobotę listopada. Obornickie  andrzejki  odbyły się 26 listopada.  Za pulpitem mikserskim stanął jak zwykle znany i lubiany a ponadto legitymujący się olbrzymim doświadczeniem w organizowaniu tego typu imprez  DJ Krzysztof Tecław.  Dobór prezentowanych utworów gwarantował wspaniałą zabawę nawet dla najwybredniejszych. Przepyszny posiłek przygotowali mistrzowie patelni z zajazdu „Dziupla”, a wyjątkowa dekoracja jest zasługą Jadwigi Majchrzak-Zagrodnik. W obsługę imprezy włączyła się też grupa wolontariuszy z Obornickiego Ośrodka Kultury.

A jak się bawili zobaczcie na zdjęciach!