Skip to main content

Marzanna utopiona w Jaraczu

| MP | Rozrywka

Pożegnanie zimy w Jaraczu, fot.e-oborniki.plW dzień równonocy starosłowiańska tradycja nakazuje spalić lub utopić Marzannę.  Marzannę czyli – Morę, Marenę, Śmiertkę, Śmierciuchę. Takimi określeniami nazywana była słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Uśmiercenie kukły Marzanny symbolizuje odejście zimy i nadejście wiosny, czyli Jaryły, słowiańskiego boga płodności, zwiastuna wiosny.

Topienie Marzanny i oczekiwanie na przyjście wiosny Słowianie obchodzili w dniu równonocy, w święto Jaryły. Dzień i noc trwają tyle samo godzin. W święto Jaryły oprócz topienia lub palenia Marzanny malowano również jajka, co miało symbolizować energię i radość życia oraz mało zapewnić urodzaj i powodzenie na cały nowy rozpoczynający się wiosną rok wegetacyjny.

Współcześnie przenieśliśmy ślad prasłowiańskich obrzędów i rytuałów do naszej kultury masowej, gdzie pozbawiając świętości pogańskie bożki zachowujemy swego rodzaju rytuały, postępowania. Stąd to, w zgodzie z tradycją, 20 marca w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu dokonano symbolicznego obrzędu spalenia i utopienia Marzanny i wywołania wiosny.

Na gości czekał stóg słomy którą uczestnicy spotkania wykorzystali do wykonania kukieł.  Większość przybyłych zaopatrzonych było w drewniane stelaże oraz wiekowe suknie, prześcieradła. Wykonywanie Marzanny przyniosło już ogromną radość i frajdę. Na festyn przyjechały całe rodziny z okolic Rogoźna, Obornik a nawet Poznania czy Piły.  W imieniu gospodarzy imprezę prowadził pracownik muzeum Mateusz Klepka, przyodziany w strój młynarza z przełomu lat 70-tych przywitał wszystkich i zaprosił do uformowania korowodu, który przeszedł na przystań kajakową i tam dokonano rytuału spalenia i utopienia Marzanny. Tym, którzy nie zdążyli rano odpowiednio się pożywić  zapewniono posiłek w postaci swojskiego chleba ze smalcem.

Ogromną atrakcją dla licznie przybyłych dzieci było wspólne wywołanie Wiosny, która nie zawiodła i przybyła, dosłownie i w przenośni. Wiosna ubrana w kwiecisty kapelusz zaprowadziła widzów pod wiatrak znajdujący się na terenie Muzeum, gdzie przy pomocy dziewięciu „siłaczy” sprawdzono czy wiatrak ma sprawny mechanizm ustawiania się do kierunku wiatru. Spotkanie zakończyło się zabawami i konkursami dla najmłodszych.

Niedziela zaczęła się zimno, a nocny przymrozek pokazał, że zima nie chce odejść tak łatwo, ale zaraz po utopieniu wszystkich kukieł, nad Jaraczem zaświeciło słońce - wiosna przyszła.

MarcinP

Wyniki konkursu filmowego

Uwaga, rozlosowaliśmy wygranych w ogłoszonym przez nasz portal konkursie dotyczącym przyjazdu do Obornik Profesjonalnego Kina Objazdowego.

Kino Objazdowe w Obornikach - KONKURS

Profesjonalne Kino Objazdowe przyjeżdża do Obornik 15.12.2023. Seanse wyświetlane będą w OOK. Zachęcamy naszych czytelników do udziału w konkursie!

Sławomir i Kajra: Wakacje zawsze są bardzo pracowite, to jest u nas czas żniw. Odpoczniemy w styczniu

Podczas kiedy inni wypoczywają na plażach, piosenkarze w wakacje są bardzo zajęci. Występują na festiwalach i biorą udział w różnych innych wydarzeniach muzycznych, w Polsce i poza jej granicami. Sławomir i Kajra podkreślają, że koncerty na żywo i spotkania z fanami niezwykle ich cieszą, a czas s...

Mała czarna – koncerty przy Młynie Dahlmanna

OOK w lipcu zaprasza na cykl koncertów przy Młynie Dahlmanna w Obornikach.

Rogoźno. Wakacyjny Piknik 17-tego południka

Niezdecydowanych zachęcamy do udziału w Wakacyjnym Pikniku 17.południka.

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pn. „Wspomnienia z dawnej pracy”

Grupą docelową szóstej edycji zabawy „Wspomnienia z dawnej pracy” byli mieszkańcy województwa wielkopolskiego i lubuskiego w wieku 50+.

Wspomnienia z dawnej pracy - konkurs dla osób 50+

Aplikuj.pl zaprasza mieszkańców województwa wielkopolskiego na małą wycieczkę do przeszłości. Chcielibyśmy nie tylko dać Wam możliwość zdobycia wspaniałych nagród, ale też dostarczyć Wam garść pozytywnych emocji związanych ze wspomnieniem dawnej pracy. Zachęcamy do zabawy i p...