fbpx

Delegacja z Rogoźna na festiwalu w Czorsztynie

fot. UM RogoźnoNa zaproszenie nowo wybranego w jesiennych wyborach samorządowych wójta zaprzyjaźnionej z Rogoźnem Gminy Czorsztyn Tadeusza Wacha w dniach 10-13 lutego bieżącego roku w tej położonej niezwykle malowniczo u stóp Pienin gminie gościła delegacja z naszego miasta. W jej skład weszli: burmistrz Rogoźna Bogusław Janus z małżonką, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ryszard Dworzański oraz w imieniu stowarzyszeń „Parkowianka” – Krystyna Noworacka i „Gościnianka” – Janina Gomulec.

Głównym powodem zaproszenia naszej delegacji był zorganizowany w Domu Kultury w Kluszkowcach I Międzynarodowy Konkurs Potraw Regionalnych. Biorące w nim udział koła gospodyń z terenu gminy Czorsztyn oraz Kalisza Pomorskiego i Czerwonego Klasztoru (Červený Kláštor) na Słowacji zaprezentowały ponad 150 wyśmienitych potraw, a także bawiące publiczność scenki i skecze. Wspaniały dzień festiwalowy zakończył się zabawą przy dźwiękach góralskiej kapeli.

Podczas trzydniowego pobytu nasza delegacja miała swojego przewodnika i opiekuna, którym był emerytowany nauczyciel – Edward Groń. Poza spotkaniem z nowym gospodarzem Czorsztyna, goście z Rogoźna mieli okazję odwiedzić najważniejsze miejsca i obiekty gminy na czele ze słynną Zaporą Czorsztyńską. Udali się też na Słowację do Czerwonego Klasztoru, drogą wiodącą po kładce na Dunajcu. Od polskiej strony przy wejściu na wspomnianą kładkę stoi figura św. Jana Nepomocena zawierająca herb Rogoźna – jest to dar naszej gminy z okazji otwarcia przeprawy parę lat temu.

Rozmowy prowadzone podczas wizyty przedstawiają wolę współpracy ze strony nowych władz oraz ciekawe widoki na jej dalszy, owocny rozwój na wielu płaszczyznach, a przede wszystkim w dziedzinie współpracy kulturalnej, kierowania samorządem i kontynuowania wymiany dzieci szkolnych zamieszkujących dwie zaprzyjaźnione gminy.

Źródło UM Rogoźno, red. Błażej Cisowski