Skip to main content

Boże Ciało - tłumy wiernych na procesjach (foto)

| Łukasz | Kultura

Urczystosc Bozego Ciala w Obornikach

15 czerwca obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała. W wielu miejscowościach przeszły procesje z wiernymi.

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (łac.Sollemnitas Sanctissimi Corporis et Sanguinis Christi) to w kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W ramach niej wierni odbywają procesje do 4 ołtarzy.

Geneza i historia (za wikipedia)

Wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościól katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246r. taką uroczystość dla diecezji Liege. W 1252r. została ona rozszerzona na Niemcy. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjacje księdza zaczęła krwawić. Korporał przechowywany w katedrze w pobliskim Orvieto jest uznawany za ten, na który wówczas spadły krople krwi. W 1264r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny jej wprowadzenia wskazał: „[...] zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.” Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym uroczystość nie została ustanowiona. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach (1317) i wprowadził do kalendarza liturgicznego Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (stąd potoczna nazwa Boże Ciało).

W 1849 roku papie Pius IX ustanowił Święto Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa (Festum Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Jesu Christi), które było obchodzone najpierw w pierwszą niedzielę lipca, a od 1933 – 1 lipca.

W 1955 Pius XII reformując liturgię zlikwidował obchody oktawy uroczystości. Zmianę tę utrzymał Paweł VI wprowadzając w 1969 nowe normy kalendarza liturgicznego (Mysterii paschalis).

Reforma liturgiczna Pawła VI z roku 1969 połączyła oba święta, choć w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego stosuje się ich rozdział. Podobnie rzecz się ma w zgromadzeniach Misjonarzy Krwi Chrystusa i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek osiem dni po Bożym Ciele.

 

 

Zofia Mąkosa odwiedzi obornicką bibliotekę

Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".

W RCK trwa koncert walentynkowy

Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.

Agata Michalik zaśpiewała w Ryczywole babciom i dziadkom

Z okazji święta babć i dziadków w Gminnym Ośrodku Kultury zaśpiewała Agata Michalik.

W obornickiej bibliotece planszówki cieszą się powodzeniem

Organizowane w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki soboty z planszówkami cieszą się niesłabnącą popularnością.

105 lat temu wyzwolony został Ryczywół

Powstańcy wielkopolscy wyzwolili Ryczywół 6 stycznia 1919 roku.

Obornicka biblioteka czynna do piątku

W najbliższą sobotę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki będzie nieczynna.

Spotkanie opłatkowe Kapeli Tu My z Doliny Wełny (foto)

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" zorganizowała spotkanie opłatkowe. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Gościejewie.