Skip to main content

Kultura żydowska – druga odsłona.

| T.Rojna | Kultura

kultura zydowska

 

Zapraszamy Państwa na trzecią odsłonę cyklu spotkań poświęconych kulturze żydowskiej do OOK w dniu 26 marca. Wcześniejsze spotkanie odbyło się 19 lutego, na którym gościem specjalnym był naczelny rabin Polski.

Judaizm a chrześcijaństwo, podobieństwa i różnice to temat drugiego spotkania  poświęconego kulturze żydowskiej. Spotkanie odbyło się 19 lutego br. w Obornickim Ośrodku Kultury. Gościem specjalnym wieczoru był naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Gość w rozmowie z księdzem Piotrem Borychowskim wyjaśnił zebranym wiele kwestii związanych z religią żydów. Czy żydzi mają obowiązek w każdy szabat być w synagodze? Jaka jest rola biblii w judaizmie dzisiaj? Co to jest Tora? Dlaczego w judaizmie jest 613 przykazań?  Jakie jest spojrzenie judaizmu na apokalipsę i Paruzję? To tylko nieliczne pytania które padły tego wieczoru.

 Ponadto wystąpił Chór Żydowski "CLIL" /po hebrajsku – dźwięk/ w skład którego wchodzą osoby o różnym wyznaniu i pochodzeniu. Głównym celem zespołu jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych. W repertuarze chóru znajdują się piosenki w językach: hebrajskim, aramejskim, jidysz i ladino. Chór wystąpił pod dyrekcją Wojciecha Pławnera, absolwenta Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. W wykonaniu chóru usłyszeliśmy między innymi: tradycyjną pieśń śpiewaną podczas szabatu „SZALOM ALECHEM”, barokową kompozycję Salomona Rossiego „BARECHU” stanowiącą część codziennej liturgii czy „CZIRIBIM” wesołą  wyliczankę dla dzieci śpiewaną podczas święta Purim. 

Spotkanie zakończył poczęstunek z tradycyjnych potraw żydowskich /tym razem na słodko/  przygotowany przez Małgorzatę Imas i Esterę G. Kafkę.  Do nabycia był także album zatytułowany „FIRA Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu.”  autorstwa Andrzeja Niziołka i Kseni Kosakowskiej.

Tak jak poprzednie i to spotkanie przygotował, wyreżyserował i poprowadził Roman Trzęsimiech, wysoko oceniony przez działaczkę społeczności żydowskiej Alicję Kobus która wraz z Burmistrzem Tomaszem Szramą objęła patronat nad cyklem spotkań poświęconych kulturze żydowskiej.

Na trzecie i ostatnie spotkanie z tego cyklu tym razem nawiązujące do współczesności zapraszamy do Obornickiego Ośrodka Kultury 26 marca br. na godzinę 17.00.

Maciej Galiński pokieruje Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ryczywole. Informację przekazał Urząd Gminy.
W obornickiej bibliotece czeka na odwiedzających wystawa pt. "3 pokolenia" dotycząca rodzin Kaczmarków i Żmudzkich.
Chór Kameralny Con Brio z Obornik otrzymał wyróżnienie w kategorii chór kościelnych na festiwalu w Strzepczu.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach nie zorganizuje w tym roku Festiwalu Literackiego Objezierze.
Zlot miłośników dawnej historii w Radziumiu, od rana tętni życiem. Cały czas twoją zaplanowane imprezy we wspaniałej atmosferze tworzonej przez rekonstruktorów z całej Polski.
Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".
Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.