Skip to main content

Wystawa akwareli Macieja Markiewicza.

| T.Rojna /Iwona Markiewicz | Kultura

maciej markiewicz

 

Maciej Markiewicz,  to osoba wszechstronnie uzdolniona - muzyk, pianista, improwizator, autor tekstów scenicznych, a jednocześnie świetny akwarelista. Będąc przekonanym, że kolory są jak dźwięki, od lat prowadzi swój autorski warsztat malarski "Akwarela".

Zafascynowany popularyzacją wiedzy o sztuce polskiej w wykonaniu m.in. prof. Wiktora Zina (u którego kształcił się przez wiele lat), stale rozwija formy plastycznego wyrazu, uczestnicząc w wykładach oraz kursach autorytetów malarstwa. Szczególną fascynacją artysta darzy tematykę pejzażu i przyrody, mając w dorobku kilkaset własnych prac plenerowych i studyjnych, przepojonych lekkością, czasami „kaprysem”, unikalnym klimatem i tajemnicą.

Malarstwo Markiewicza jest efektem tworzenia przez niego sztuki „totalnej”. Artysta w unikalny sposób dokonał syntezy sztuk, gdzie malarstwo jest dopełnieniem istnienia muzyki. Jego malarstwo harmonizuje ze stoicyzmem, kierunkiem filozoficznym, akcentującym życie w zgodzie z naturą i równowagę duchową. „Stoicki spokój” osiągnął artysta w kompozycjach natury, w szczególności przyrody, krajobrazów i postaci. Jednocześnie sztuka Markiewicza oddaje pasję, duszę, ekspresję i elegancję.

Spectrum sztuki malarskiej, w jakim porusza się artysta, obejmuje akwarelę i rysunek. Akwarela, uznawana powszechnie za jedną z najtrudniejszych technik, po opanowaniu tajników może być bardzo ekspresyjnym i spontanicznym środkiem przekazu. Uchodzi za technikę rysunkową, a od średniowiecza do epoki wiktoriańskiej służyła jako „podmalówka” do obrazów olejnych. Dopiero angielscy malarze, jak Joseph Mallord William Turner, Thomas Girtin, David Cox, Richard Parkes Bonington, John Sell Cotman, John Constable, uformowali sztukę malowania farbą wodną jako samodzielną technikę malarską. Byli oni jednocześnie dla Markiewicza źródłem studiów i inspiracji.  Osobowościami, które wywarły wpływ na twórczość artysty, są ponadto mistrzowie polskiego pejzażu jak: Julian Fałat, Józef Chełmoński, Józef Rapacki, Michał Pociecha, Stanisław Masłowski.

W dorobku Markiewicza znajduje się kilka tysięcy obrazów, a część z nich zdobi  ściany prywatnych kolekcjonerów sztuki ,oraz komercyjnych instytucji. Od lat, w różnych konfiguracjach, organizowane są wystawy, najczęściej towarzyszące koncertom, zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii).

                                                       /Iwona Markiewicz/

W dniach od 01 września do 04 października br. w Bibliotece Publicznej w Obornikach swoje akwarele wystawiał Maciej Markiewicz. Na uroczystym spotkaniu 04 października wystawa została oficjalnie zamknięta, a za udostępnienie swoich prac artyście podziękowała dyrektor biblioteki Pani Krystyna Eichler. Nie obyło się bez okolicznościowego krótkiego koncertu. Pianiście Maciejowi Markiewiczowi towarzyszył grając na perkusji Ryszard Janusz.  Dodatkowym miłym akcentem było przepyszne ciasto :).

 

 

Maciej Galiński pokieruje Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ryczywole. Informację przekazał Urząd Gminy.
W obornickiej bibliotece czeka na odwiedzających wystawa pt. "3 pokolenia" dotycząca rodzin Kaczmarków i Żmudzkich.
Chór Kameralny Con Brio z Obornik otrzymał wyróżnienie w kategorii chór kościelnych na festiwalu w Strzepczu.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach nie zorganizuje w tym roku Festiwalu Literackiego Objezierze.
Zlot miłośników dawnej historii w Radziumiu, od rana tętni życiem. Cały czas twoją zaplanowane imprezy we wspaniałej atmosferze tworzonej przez rekonstruktorów z całej Polski.
Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".
Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.