fbpx

Oddział beznadziejnych przypadków - Satori i Kazik

"...Tak naprawdę ten utwór powstał jako głos mój i moich bliskich – rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanek z pracy, którzy z poświęceniem pracują i walczą nie tylko z wirusem – ten utwór to głos całego środowiska medycznego".

Po publikacji w naszej galerii i na głównej stronie portalu utworu „Oddział beznadziejnych przypadków” w wykonaniu zespołu Satori i Kazika, otrzymaliśmy informację od pana pana Tomasza Jopek. Utwór w obecnej chwili ma juz ponad 1 000 000 wyświetleń w serwisie YouTube. (red)

"Nazywam się Tomasz Jopek. Jestem lekarzem oraz wokalistą zespołu Satori. Po usłyszeniu słów ministra Sasina, o tym, że medycy są niezaangażowani i nie mają prawa się bać coś we mnie pękło. Widząc codzienny trud wkładany w pracę zarówno w szpitalu „covidowym”, jak i „niecovidowym” przez cały Personel Medyczny musieliśmy zareagować. Tak powstał utwór „Oddział Beznadziejnych Przypadków”. Udało nam się zaprosić Kazika Staszewskiego do tego projektu, któremu za współpracę jesteśmy bardzo wdzięczni. Odnosząc się do słów Tymona Tymańskiego: Kazik dołączył do projektu pro publico bono.

Pisząc słowa utworu miałem w głowie moją mamę pielęgniarkę, kuzyna ratownika medycznego i ciocię laborantkę. Sam jestem lekarzem. Moje spojrzenie na ochronę zdrowia nie ogranicza się więc tylko do środowiska lekarskiego. Tak naprawdę ten utwór powstał jako głos mój i moich bliskich – rodziny, przyjaciół, kolegów i koleżanek z pracy, którzy z poświęceniem pracują i walczą nie tylko z wirusem – ten utwór to głos całego środowiska medycznego. Nie chcemy być chłopcem do bicia rządzących, którzy wycierają sobie nami ręce. Nie chcemy, aby odmawiano nam prawa do strachu i emocji. Nie jesteśmy robotami, którzy odhaczają zgony w karcie pacjenta. Jesteśmy ludźmi, a minister Sasin swoimi słowami chciał nam odebrać prawo do ludzkich emocji. To był zaczyn do napisania utworu. Jedni protestują na ulicach, ja postanowiłem nagrać z kolegami z Satori ten utwór.

Tak naprawdę problem leży w systemie ochrony zdrowia – niedofinansowanym, ale też graniu rządzących na skłócenie społeczeństwa. To rodzi agresję i brak ufności i o tym jest druga zwrotka „Oddziału beznadziejnych przypadków”, którą napisał Charlie – gitarzysta prowadzący. Nikt odkąd żyję tak Polaków nie dzielił jak Kaczyński. Lekarze jako wykształciuchy są doskonałym narzędziem, aby realizować politykę „dziel i rządź”. Spadek zaufania do przeciążonej i niedofinansowanej ochrony zdrowia (Polska wydała ze środków publicznych na ochronę zdrowia 4,8% PKB w 2018 r. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej, dla której średnia wyniosła 7,1% PKB) skutkuje tym, że Polacy bardziej boją się szczepień na koronawirusa niż samego wirusa.

Na co dzień Satori to dobrze zgrana paczka kumpli – poprzez muzykę chcemy komentować rzeczywistość – mamy nadzieję, że jeszcze nie raz nas usłyszycie."

https://www.youtube.com/user/zespolsatori

Facebook: https://www.facebook.com/satorifanpage

Insta: https://instagram.com/satoriband