Skip to main content


Autor książki „Nadyia” w Akapicie

| red.eoborniki | Kultura

Antykwariat AKAPIT istnieje w Rogoźnie od kilkunastu miesięcy, ale dopiero w ostatnim czasie zaczęło być o nim głośno. Po koncercie Michała Czarneckiego z duetu Lifemotiv „Obserwacyjna poezja miejska” z 10 maja, przyszedł czas na kolejne wydarzenie. Tym razem było to spotkanie poświęcone twórczości Łukasza Andrzeja Zaranka, autora książki „Nadyia”, która w równym stopniu szokowała, wzbudzała kontrowersje, co wywołała uznanie podjętą przez pisarza tematyką.

W pomieszczeniach antykwariatu w poniedziałkowe popołudnie (28.05.) zebrali się sympatycy literatury, dla których wydarzenie to stało się wspaniałą okazją do podzielenia się z autorem swoimi refleksjami po przeczytaniu „Nadyi”. Po rozpoczęciu spotkania przez Magdalenę Bukowską, która witając gości w kilku słowach zaprezentowała osobę autora, zaczęła się ożywiona dyskusja. W kameralnym gronie w otoczeniu tysięcy książek podejmowano tematy, które stały u podstaw napisania książki.

Kryzys rodziny, rozpasanie młodego pokolenia, brak autorytetów czy zafascynowanie kulturą high-life prezentowaną przez mass-media to najważniejsze determinanty, które powodują problem nie tylko wychowania współczesnej młodzieży, ale – co Łukasz Zaranek zaprezentował w książce – mogą prowadzić do tragedii. Audytorium nie stroniło od pochwał w związku z bardzo sugestywną i potrzebną próbą zabrania głosu przez Zaranka w problemie, z którym mierzą się polskie szkoły, polskie rodziny.

{gallery}2012/kultura/2012-06/01/akapit{/gallery}

Na sali nie brakowało przedstawicieli zawodu nauczyciela, którzy pełni zachwytu opowiadali o reakcjach młodzieży na utwór, ale – z drugiej strony – krytykowali język książki, który według nich nie może być tolerowany przez ciała pedagogiczne i spotkał się z ostrą krytyką niektórych środowisk oświatowych. Bohater spotkania wyjaśnił jednak, że użycie tak nieparlamentarnego słownictwa miało uwydatnić główny problem utworu, a język bohaterów książki musiał być autentyczny, aby nie wzbudzać śmiechu wśród czytelników w przypadku posługiwaniu się piękna polszczyzną przez tzw. margines społeczny.

W dalszej części zapytany o kolejną książkę, Łukasz Zaranek opowiedział o planowanej na jesień książce pod tytułem „TORSJE”, w której podejmuje problem kryzysu współczesnego człowieka osadzonego między brakiem oparcia w ognisku domowym, braku samorealizacji zawodowej, alkoholu i przygodnym seksie. Na prośbę zebranych odczytał fragment utworu. Na zakończenie autor „Nadyi” przeczytał kilka ze swoich wierszy, które wzbudziły wśród zebranych wielkie uznanie, czego dowodem były gromkie brawa. Wśród liryków pojawiły się „Arytmia”, „Po Piosence Brodskiego”, „Wiosna w mieście”, „Komunia”, „Kazanie na Górze”.

Dzięki działalności Antykwariatu Akapit prowadzonego przez rogoźnianina Pawła Jarzyniewskiego, mieszkańcy mieli możliwość po raz kolejny uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym na bardzo wysokim poziomie. Pewnym jest, że już niebawem pojawią się kolejne inicjatywy, które – miejmy nadzieję – pobudzą wśród mieszkańców głód kultury.

 

red.eoborniki

Zofia Mąkosa odwiedzi obornicką bibliotekę

Już 7 marca, w Bibliotece Publicznej w Obornikach, odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowej trylogii "Wendyjska Winnica" oraz dyptyku "Makowa spódnica".

W RCK trwa koncert walentynkowy

Sylwia Łabiak, Mateusz Łabiak i Przemysław Nagórny występują na scenie RCK w koncercie walentynkowym.

Agata Michalik zaśpiewała w Ryczywole babciom i dziadkom

Z okazji święta babć i dziadków w Gminnym Ośrodku Kultury zaśpiewała Agata Michalik.

W obornickiej bibliotece planszówki cieszą się powodzeniem

Organizowane w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki soboty z planszówkami cieszą się niesłabnącą popularnością.

105 lat temu wyzwolony został Ryczywół

Powstańcy wielkopolscy wyzwolili Ryczywół 6 stycznia 1919 roku.

Obornicka biblioteka czynna do piątku

W najbliższą sobotę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki będzie nieczynna.

Spotkanie opłatkowe Kapeli Tu My z Doliny Wełny (foto)

Kapela "Tu My z Doliny Wełny" zorganizowała spotkanie opłatkowe. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Gościejewie.