fbpx

Globtroter Leszek Szczasny odwiedził Oborniki

Leszek Szczasny był gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

W środę 16 października  młodzież z SP nr 2 spotkała się z Leszkiem Szczasnym, globtroterem, autorem książki "Świat na wyciągnięcie ręki". Prelekcja zatytułowana "Pierwszy krok do Orientu" była barwnym zapisem wędrówki po północnych i centralnych regionach Turcji . Podróżnik pokazał przemyślany i wielowymiarowy portret wyjątkowego kraju pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Oprócz różnorodnych miejsc (np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego) Leszek Szczasny zauroczony Turkami, starał się poznać przede wszystkim rytm ich codziennego życia: od 12-milionowego Stambułu do zapomnianej wsi. Mówił o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą. 
 
Spotkanie było elementem projektu "Biblioteka oknem na świat". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
biblioteka leszek szczasnywww.biblioteka.oborniki.pl