Skip to main content


Kto zastąpi Michała Zielińskiego?

| fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki | Wielkopolska

Powołanie nowego rządu będzie skutkować zmianami wojewodów. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego?

Wojewodowie to delegaci rządu w terenie. Każde województwo ma takiego swojego reprezentanta. Za rządów PiS wojewodami wielkopolskimi byli Zbigniew Hoffmann, a zastąpił go Łukasz Mikołajczyk. Nie utrzymał się on na swoim stołku długo i zastąpił go oborniczanin Michał Zieliński. Powołany został na to stanowisko 29 stycznia 2021 roku.

Utworzenie koalicyjnego rządu z Donaldem Tuskiem na czele będzie skutkowało zmianą wojewodów. Powołaniem i odwołaniem wojewodów zajmuje się prezes Rady Ministrów. Zapewne zmiany te będą jednymi z pierwszych Donalda Tuska. Kto więc zastąpi Michała Zielińskiego.

Media ogólnopolskie jako jednego z kandydatów podawały osobę Jacka Gursza, czyli Burmistrza Chodzieży. Tak jednak nie ma się stać. Przedstawicielem rządu w Wielkopolsce ma zostać Paweł Adamów. To obecnie Zastępca Prezydenta Konina, reprezentant Polska 2050. Szanse Gursza były ograniczone, albowiem marszałkiem województwa wielkopolskiego jest inny członek Platformy Obywatelskiej, Marek Woźniak. Prawdopodobnie zostanie więc zastępcą Adamowa. Wicewojewodą ma zostać za to wiceprzewodniczący wielkopolskiego sejmiku. Mowa tu o Jarosławie Maciejewskim z PSL. Wszelkie wątpliwości zapewne zostaną rozwiane w najbliższych dniach.

Na zdjęciu Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński w towarzystwie Starosty Obornickiego Zofii Koteckiej.

Tomasz Tański powołany na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk powołała Tomasza Tańskiego na stanowisko Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Zmiana komisarza w Pile

Premier Donald Tusk  na podstawie art. 28f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wyznaczył z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Dudzińską do pełnienia funkcji prezydenta miasta Piły do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego prezydenta.

Pierwszy dzień pracy nowej wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk

Edukacja, ochrona środowiska i wzmacnianie roli kobiet w życiu społecznym – to trzy główne obszary, którym chce poświęcić swoją działalność nowa wojewoda wielkopolska.

Agata Sobczyk nowym wojewodą wielkopolskim

Wiceminister Wiesław Szczepański wręczył powołanie na urząd wojewody wielkopolskiego Agacie Sobczyk.

105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wywieś flagę powstańczą w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej!

10.12.2023 – zmiana rozkładu jazdy - co nowego dla naszych Podróżnych?

10 grudnia 2023 r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany:

Gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Z rodziną najlepiej” -  IV edycja oraz Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego  „Rodzinne przysmaki”

Oba konkursu promują wartości rodzinne i wspólne spędzanie czasu. Pomagają w budowaniu więzi społecznych, a przede wszystkim przynoszą radość z udziału w czymś wyjątkowym. W trakcie uroczystości wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego reprezentowała I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestra...