fbpx

Gmina Oborniki o planach likwidacji PKS Poznań S.A.

Włodarze Gminy Oborniki są oburzeni pomysłem likwidacji PKS Poznań S.A.

Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk nadesłał do naszej Redakcji oświadczenie w sprawie planowanej likwidacji PKS Poznań S.A. Przedstawia w nim punkt widzenia Gminy Oborniki na wydarzenia w Poznaniu. Trudno w nim znaleźć spójność z przekazem płynącym ze stolicy Województwa Wielkopolskiego.

We wtorek 12 marca zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z wypowiedzią wiceburmistrza Piotra Woszczyka. Poniżej treść oświadczenia.

OŚWIADCZENIE GMINY OBORNIKI

Szanowni Państwo

               Z związku z PLANOWANĄ LIKWIDACJĄ PKS POZNAŃ SA przez Prezydenta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka i z wczorajszym (07.03.2019) spotkaniem w Poznaniu, dotyczącym działalności przewozowej spółki PKS Poznań SA, pragnę jednoznacznie oświadczyć, że sama forma, jak i treść spotkania w żadnym zakresie nie zbliżyła nas do rozwiązania problemów.

Z wielkim zażenowaniem przyjąłem sam sposób prowadzenia jak i formę zaproszenia, które zostało do nas skierowane zaledwie dwa dni wcześniej, bo 05.03.2019 roku.

Forma i sposób zaprezentowania sytuacji w PKS Poznań nasuwa jeden wniosek: Poznań zdecydował o likwidacji Przewoźnika, a wczoraj jedynie potrzebował legitymacji, by w mediach przedstawić fikcyjny zamiar ratunku firmy.

W tym celu zaproszeni zostali włodarze okolicznych gmin, by obciążyć nas winą za stan finansowy spółki PKS Poznań SA i rzekomym brakiem działań ze strony gmin ościennych. Było to pierwsze i jedyne spotkanie w tym temacie!

Spółka od lat zarządzana przez Poznań nigdy nie otrzymywała wsparcia finansowego, nigdy też Miasto Poznań nie ustosunkowało się do ambitnego projektu Powiatu Poznańskiego, którego autorem był Pan Zbigniew Rusak.

Nigdy też nie była w tak złej formie jak teraz, ponieważ sukcesywnie została pozbawiona majątku trwałego i z chwilą utraty gruntów po dworcu po prostu przestała być miastu potrzebna.

Jednak w obecnej sytuacji przedstawianie ultimatum gminom, by ostatecznie do 18 marca tego roku (czyli zaledwie w ciągu 10 dni kalendarzowych) opowiedziały się ostatecznie, czy będą partycypować w kosztach funkcjonowania spółki uważam za zupełnie niepoważne.

Oznacza ono chęć zrzucenia winy za stan faktyczny na gminy i jednostki samorządowe z wyłączeniem Poznania, podczas gdy faktycznym właścicielem spółki jest Poznań.

Spotkanie nie zawierało żadnych konkretów i nie przedstawiono żadnych zestawień ani analiz kosztowych, mało tego nie zadeklarowano przesłania niczego.   

W związku z takim stanem spraw i powagą sprawy wystąpiłem dzisiaj, tj.08.03.2019 do Spółki z zapytaniem w kwestii merytorycznej w zakresie:  przedstawienia naszej gminie aktualnej liczby kursów na trasie Poznań – Oborniki i Oborniki – Poznań.

Dodatkowo oczekujemy przedstawienia kosztów świadczonych połączeń wraz z informacją o dostępnym taborze na tej trasie oraz liczbą pasażerów.

Z uwagi na ultimatum Prezydenta Poznania, tj. czas nam dany na odpowiedź do 18 marca 2019 roku oczekujemy pilnej informacji w tym zakresie, w przyszłym tygodniu przedstawiciele samorządów wystosują wspólne oświadczenie w tej sprawie.

Niezrozumiałym jest dla mnie fakt przedstawiania faktów dokonanych ze strony Prezydenta Poznania, planującego wprowadzenie uchwały dotyczącej likwidacji PKS Poznań na sesję Rady Miasta 19 marca 2019 roku!

Samorządy nie są winne zaistniałej sytuacji i nie zamierzamy legitymować takich działań. Niedopuszczalna jest likwidacja połączeń od 01.07.2019 roku.