Oborniki 1925

Album zdjęć prezentujących Oborniki w 1925 roku to swoista kapsuła czasu, która pozwala nam przenieść się prawie o 100 lat.

W 1925 roku obornicki magistrat zlecił wykonanie szeregu zdjęć fotografowi Tykocińskiemu, album zachował się do obecnych czasów bez większego uszczerbku. Jako perełka spoczywał w bibliotecznej szafie i czekał na swoje kolejne w minionym wieku odkrycie.

Odkrycie lokalnego skarbu nastąpiło dzięki staraniom pracowników biblioteki, którzy to najpierw rozpoczęli tworzenie cyfrowego archiwum zdjęć, co pozwoli uwierzyć w potencjał posiadanych materiałów. To przeświadczenie pozwoliło z odwagą sięgnąć po środki Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Etno Polska.

Szczególny czas 100-tnej rocznicy odzyskania niepodległości dodatkowo podnosi rangę premiery albumu „Powiatowe Miasto Oborniki 1925”, który obrazuje Oborniki okresu niedługo po odzyskaniu wolności. Dyrektor Biblioteki Mateusz Klepka poprowadził zebrane na premierze albumu osoby po Obornikach, oczami przedwojennego fotografa. W ramach programu ślady naszej historii odszukane zostały przez najmłodsze pokolenie Oborniczan, zdumiewające jak wiele miejsc zatrzymało się w czasie. To doskonałe ćwiczenie wyobraźni dla współczesnego człowieka, któremu wydaje się, ze kiedyś … nie było, czy na pewno? Zachęcamy wszystkich Państwa do odwiedzin biblioteki, zapoznania się z albumem i odszukania hoteli, tartaków, kawiarni, więzienia, posterunku, urzędów, świątyni  w Powiatowym Mieście Oborniki 2018.

W prezentacji albumu uczestniczyli starosta obornicki Zofia Kotecka, zastępca starosty Waldemar Cyranek, zastępca burmistrza Piotr Woszczyk.  Projekt zrealizowany został przez Mateusza Klepkę, Monikę Hancyk.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież