Skip to main content

Petycja w sprawie mostu w Stobnicy

| MP | Lokalne

Powstała kolejna inicjatywa związana z uruchomieniem przeprawy pieszo-rowerowej przez stary most kolejowy w Stobnicy.

Zawiązana nieformalna grupa inicjatywa Stobnica – Brączewo rozpoczęła zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do władz państwowych i samorządowych.

„My niżej podpisani zwracamy się z prośbą o:
1. podjęcie współpracy samorządów powiatowych i gminnych powiatów szamotulskiego i obornickiego oraz władz Wielkopolski na rzecz rewitalizacji zabytkowego mostu Stobnica – Brączewo,
2. utworzenie ścieżki pieszo-rowerowej przez wyżej wymieniony most nad Wartą.”

Link do petycji: www.moststobnica-braczewo.pl 

Dalej w treści petycji można przeczytać uzasadnienie. Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do tej inicjatywy. Temat był wielokrotnie poruszany a największym problemem jest to, że most znajduje się dokładnie na granicy powiatów obornickiego i szamotulskiego. Według PKP właścicielem jest Skarb Państwa, jednak nie doszło do obustronnego przekazania tego obiektu i tak naprawdę nie wiadomo z kim rozmawiać.

Konsekwencją wielu różnych pomysłów poniekąd jest budowa ścieżki rowerowej z Obornik i kończącej się właśnie opodal mostu. Kilkanaście lat temu próbowano właśnie stworzyć takową ścieżkę z Obrzycka do Obornik, wówczas pomysł nie wypalił.

W 2015 roku o moście w Stobnicy nakręcono materiał przez TVP Poznań w którym bardzo dobrze przedstawiono problem własności tego historycznego obiektu.

 

Most stanowi miejsce ekstremalnych przepraw i skoków na linie. W kolejnym materiale filmowym z początku 2015 roku można obejrzeć otoczenie mostu, jak również widok na Puszczę Notecką bez powstających już wtedy na jej skraju słynnych obecnie budowli.

 

 

Historia mostu (autor: https://zabytek.pl/pl/obiekty/most-kolejowy-3674)

"Linia kolejowa, drugorzędowa, zwana przez mieszkańców Obornik trasą wroniecką budowana była etapami. Pierwszy odcinek o długości 14,3 km od Wronek do Jaryszewa Obornickiego i mostu nad Wartą zbudowano do 1 lutego 1910 roku. Uroczystość otwarcia trasy zaszczycił sam hrabia Raczyński, który posiadał w pobliżu ziemie i częściowo dofinansował budowę szlaku. Dnia 1 lipca tego samego roku oddano do użytku pozostałą część trasy, z Jaryszewa do Obornik o długości 17,4 kilometra. Prace zostały podzielone na dwa etapy, gdyż elementem rozgraniczającym te dwa odcinki była rzeka Warta. To właśnie na niej w l. 1909-1910 zbudowano most o długości 244,8 metra, który znajdował się w połowie trasy pomiędzy stacjami Jaryszewo Obornickie i Stobnica. Uroczyste otwarcie całej trasy miało miejsce 1 lipca 1910 r. W okresie największego natężenia ruchu średnio na dobę przejeżdżało 6 pociągów osobowych i od czasu do czasu jakiś skład towarowy. Największy ruch odbywał się na odcinku pomiędzy Obrzyckiem a Wronkami. Podczas II wojny światowej most kolejowy w Stobnicy był dwukrotnie wysadzany. Pierwszy raz przez żołnierzy wojska polskiego w dniu 1 września 1939 r. Most się tylko złamał i ugiął do wody. Niemcy most odbudowali w 1941 r., ze względu na potrzeby ruchu towarowego, gdyż nieopodal wybudowali betoniarnię. Zimą 1945 roku wycofujące się wojsko niemieckie wysadziło most po raz drugi. Konstrukcja mostu uległa zniszczeniu w niewielkim stopniu i po wojnie most został odbudowany. I w takiej formie przetrwał do czasów współczesnych. Linia wraz z mostem użytkowana była przez PKP do obsługi ruchu pasażerskiego do 31 sierpnia 1991 r., a ruchu towarowego do 22 grudnia 2000 r. Tory kolejowe po obu stronach mostu zostały rozebrane. Pozostał tylko most, przez który z narażeniem zdrowia i życia przechodzą mieszkańcy Brączewa i Stobnicy. W 2001 r. linia była już nieprzejezdna. Tory urywają się od strony Obornik w połowie mostu. Nadal można dojechać z Wronek do Obrzycka."

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.